Zarys tematu

Warsztaty „Alchemia ziół” podzielone są na dwie części. W pierwszej części uczestnicy zapoznają się z historią ziołolecznictwa w Polsce, tradycyjnymi ogrodami ziołowymi, zasadami uprawy, zbioru, suszenia, przetwarzania surowców zielarskich i zastosowaniem poszczególnych gatunków w gospodarstwie domowym (mieszanki przyprawowe, aromatyczne, gatunki używane do świeżych i suszonych bukietów). Omówione zostaną także zasady projektowania ogródków zielarskich z uwzględnieniem sposobu ich użytkowania (aromatyczne, warzywno-ziołowe, ozdobne). Przedstawione zostaną składniki funkcjonalne występujące w ziołach oraz rola ziół w żywieniu człowieka, a także zasady sporządzania mieszanek przyprawowych, naparów i odwarów.

Jedną z najważniejszych funkcji we współczesnym świecie jest wykorzystanie roślin zielarskich w walce ze stresem, dlatego część druga warsztatów poświęcona będzie wykorzystaniu roślin olejkowych w aromaterapii, gemmoterapii i kosmetykach wytwarzanych w warunkach domowych. Obecnie szacuje się, że około 40 tys. gatunków roślin posiada właściwości lecznicze, około 2 tys. wymienianych jest w farmakopeach 38 krajów, a w handlu znajduje się ponad 900 gatunków, w tym liczne o działaniu uspokajającym. W prowadzonych warsztatach szczególna uwaga poświęcona zostanie gatunkom wpływającym na stan psychiczny człowieka. Poszczególne wykłady poświęcone będą substancjom czynnym występującym w roślinach zielarskich, w szczególności olejkom eterycznym. Omówione zostanie zarówno niepożądane działanie ziół/olejków eterycznych, jak i właściwe zasady ich podawania, które obowiązują we współczesnej aromaterapii.

Adresaci

Warsztaty adresowane są do osób zainteresowanych historią zielarstwa i ziołolecznictwa oraz uprawą gatunków roślin zielarskich a także aromaterapią. Zajęcia skierowane są do osób które interesują się wykorzystaniem roślin zielarskich w bukieciarstwie. Zachęcamy do udziału osoby które chcą nauczyć się, jak stosować zioła w warunkach domowych, jak sporządzać przyprawy ziołowe.

 

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska

– pracuje na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi badania dotyczące technologii uprawy roślin zbożowych, strączkowych, oleistych i zielarskich oraz jakości uzyskanych plonów. Badania nad roślinami zielarskimi dotyczą zarówno plantacji produkcyjnych gatunków przyprawowych i leczniczych, jak i sposobu wykorzystania surowców. Jest autorem lub współautorem ponad 200 pozycji wydanych drukiem. Przebywała na stażach naukowych w Anglii, Irlandii i Holandii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Agronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.

——————————————————————————————————————————————

O. Marian Kanior OSB

– profesor nauk teologicznych, historyk Kościoła ze szczególnym uwzględnieniem życia monastycznego. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1961, profesję monastyczną złożył w roku 1971. Studiował ekonomię w Krakowie oraz teologię w seminarium duchownym we Włocławku i na uniwersytetach w Louvain i Waszyngtonie. W latach 1985–2000 wykładał w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

——————————————————————————————————————————————

Terminy

  • 26–28.07.2013
  • 2-4.09.2013
  • 13-15.06.2014

Rozpoczęcie: godz. 17.00  Zakończenie: godz. 14.00

 

 

Koszt udziału

400 zł + opłata za pobyt

 

Zapisz się:

tel. (0-12) 688 5 450, recepcja@benedyktyni.com

 

Tags