Wszystkich przychodzących do klasztoru Gości należy przyjmować jak Chrystusa, gdyż On sam powie: Gościem byłem i przyjęliście mnie (Mt 25,35). Wszystkim trzeba też okazywać należny szacunek, a zwłaszcza braciom w wierze (Ga 6,16) oraz pielgrzymom.

Reguła św. Benedykta 53, 1-2

 

Drogi Gościu,

Serdecznie witamy Cię w progach naszego opactwa. Chcemy, abyś pod tym dachem czuł się dobrze i aby czas tu spędzony był owocny dla Twojego życia. Dom Gości jest częścią klasztoru – domu mnichów, gdzie modlą się oni i pracują. Zapraszamy Cię, abyś poznał i wszedł w ducha tego miejsca. Od prawie 1000 lat żyją tu ludzie szukający Boga. Jeśli chcesz, możesz włączyć się w rytm ich pracy i modlitwy. W razie potrzeby możesz też skorzystać z rozmowy indywidualnej z którymś z Ojców. Życzymy Ci, byś doświadczył tu błogosławieństwa pokoju.

mnisi i współpracownicy opactwa tynieckiego

 

 

Życie wspólne wymaga określonych uregulowań i uporządkowania, dlatego prosimy o zapoznanie się z poniższymi uwagami i wskazówkami. Prosimy też o przestrzeganie ich w czasie pobytu w opactwie.

 

1. Bardzo prosimy o zachowanie ciszy na terenie Domu, zwłaszcza na korytarzach. Jest ona niezbędna dla wewnętrznego skupienia się i owocnego przeżycia tego czasu. Rozmowy prosimy prowadzić w pokojach lub w wyznaczonych miejscach.

2. System funkcjonowania Domu w ciągu doby:

 

  • Recepcja czynna jest w godz. 6.00 – 21.30 i do niej prosimy zgłaszać wszelkie prośby i potrzeby; w pozostałym czasie – w nagłych potrzebach pomocą służy Prefekt Domu Gości;
  • chęć rozmowy z którymś z Ojców należy zgłaszać w Recepcji;
  • pokoje można zajmować w godz. 16.00 – 20.00 (w przypadku późniejszego przyjazdu prosimy o informację), w dniu wyjazdu należy je zwolnić do godz. 10.00;
  • brama wejściowa otwarta jest w godz. 6.00–21.30;
  • w godz. 21.00–6.00 na terenie Domu Gości i całego Opactwa obowiązuje cisza nocna.

 

3. Prosimy o parkowanie samochodów na wyznaczonym parkingu (poza bramą klasztoru). W razie potrzeby samochodem można wjechać na dziedziniec w celu wypakowania bagaży.

4. Kwestie meldunku i zakwaterowania prowadzi Recepcja, która przekazuje Gościom klucze od pokoju oraz drzwi wejściowych. Goście otrzymują także kartę pobytu w Opactwie, która uprawnia do korzystania z parkingu i 5% zniżki przy dokonywaniu zakupów w obrębie Opactwa – w restauracji, kawiarni, sklepie i księgarni.

5. Na terenie Domu Gości obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu i picia alkoholu. Palić można wyłącznie poza terenem klasztoru (i dziedzińca).

6. Do dyspozycji Gości posiadamy rowery i kijki trekingowe, które wypożyczamy za dobrowolną opłatą.

7. Chęć spowiedzi lub rozmowy z którymś z mnichów należy zgłosić Prefektowi Domu Gości.

8. Dla mężczyzn istnieje możliwość odpoczynku i spaceru w ogrodzie Opactwa z wyłączeniem górnej jego części, która jest przeznaczona dla mnichów.