Przez wieki w skryptoriach klasztornych mnisi pieczołowicie przepisywali księgi przekazując nam spuściznę swojej epoki, jak i antyku. W wielu klasztornych skryptoriach praca ta trwała nieustannie, aż do epoki, kiedy stopniowo ręczne pisanie zastąpił druk. Klasztor tyniecki był pierwszym w Polsce, który to zapomniane rzemiosło zarówno kaligrafii jak i iluminatorstwa przywołał na nowo do istnienia, dzięki prowadzonym przez Barbarę Bodziony nieustannie od 10 lat warsztatom Skryptorium. Dzięki temu, ta przerwana tradycja znów zagościła w murach opactwa.

W roku 2018 chcemy przypomnieć wkład  mniszych skryptoriów do kultury europejskiej poprzez organizację roku Księgi w opactwie tynieckim..

Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowy Festiwal Rękopisów w terminie od 17 do 22 lipca 2018 roku.

Szczególnie zapraszamy wszystkich uczestników warsztatów kaligrafii i iluminacji w opactwie tynieckim w latach 2008-2018, a było ich wielu!

Zapraszamy również początkujących w tematyce kaligrafii i iluminacji

Na ten tydzień przygotowaliśmy specjalny program. Każdy w nim coś znajdzie dla siebie, zarówno osoby zaawansowane jak i zupełnie początkujące:

WARSZTATY – Przede wszystkim zapraszamy na bogaty program warsztatowy. Oprócz warsztatów iluminatorstwa, które poprowadzi Barbara Bodziony czekają nas spotkania z innymi zaproszonymi mistrzami. Warsztaty w czasie festiwalu rękopisów poprowadzą:

BARBARA BODZIONY – warsztaty iluminatorstwa

BEATRICE BALLOY (francuska iluminatorka) – warsztat pozłotnictwa i pergaminu purpurowego

DOMINIQUE LESAFFRE –  catronage – warsztaty introligatorskie z tworzenia małej formy: piórnik na narzędzia etc.

EWA LANDOWSKA – warsztat kaligrafii średniowiecznej

KAMIL BACHMIŃSKI – atramentologia –warsztat z warzenia atramentów oraz warsztat kaligrafii średniowiecznej

KINGA BOCHENEK – wstęp do iluminatorstwa (warsztaty dla początkujących)

MICHAŁ CHOJECKI (introligator, Oficyna Peryferia) – warsztat marblingu połączony z wykonaniem teczki na prace

 

WYKŁADY: Magdalena Łanuszka

WYSTAWA : Wystawa obejmować będzie prace kaligraficzne oraz miniatury, które powstały w czasie kilkudziesięciu warsztatów przeprowadzonych w latach 2008 -20018 w czasie warsztatów skryptorium prowadzonych przez  Barbarę Bodziony

UROCZYSTA KOLACJA w sobotę  połączona ze slajdowiskiem – przegląd warsztatów tynieckich i tego co się na nich działo  w ciągu tych 10 lat,  wspólne świętowanie!

 

PROGRAM FESTIWALU (kliknij)

 

Koszt udziału: 500 zł brutto (obejmuje udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych)

UWAGA: pierwszeństwo zapisu mają osoby biorące udział w całym festiwalu od wtorku do soboty. Zapisy trwają do końca kwietnia. Od maja w miarę wolnych miejsc będzie możliwość zapisywania się na poszczególne dni warsztatowe.

Zgłoszenia na warsztaty, jedynie przez FORMULARZ (kliknij)

Na każdym warsztacie jest ograniczona ilość miejsc, obowiązuje kolejność zgłoszeń. W razie braku wolnych miejsc na wybranych przez Państwo warsztatach będziemy informować o możliwych alternatywach. W przypadku braku wystarczającej ilości chętnych na warsztat zastrzegamy możliwość odwołania konkretnych warsztatów.

 

Możliwość rezerwacji noclegów w Domu Gości w specjalnej festiwalowych cenach (dotyczy tylko udziału w całym festiwalu, krótsze pobyty według cennika warsztatów i rekolekcji)

Cena festiwalowe (cena za pokój ze śniadaniem)

Komfort (nowa część, łazienki w pokojach) 1 os. –  120 zł./ 2 os. – 180 zł./ 3 os. – 210 zł./ 4 os. – 240 zł.

Standard (stara część, łazienki na korytarzu) 1 os. – 65 zł./ 2 os. – 110 zł./ 3 os. – 135 zł./ Standard Plus 2 os. – 160 zł./pokój

Rezerwacja noclegów: tel. 12 688 5450 (w godz. 8.00-16.00), mail: rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Informacje o pokojach i cenach przy krótszym pobycie:

http://domgosci.benedyktyni.com/pokoje/

 

Organizatorzy: 

Szkoła Kaligrafi i Iluminacji Barbary Bodziony 

Fundacja Chronić Dobro 

 

Wydarzenie jest objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego