W ramach projektu „Wolontariat dla dziedzictwa” współfinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa powstała gra STRAŻNICY TAJEMNIC poświęcona dziedzictwu kulturowemu.

Gra została przygotowana z myślą o wykorzystaniu jej m.in. na lekcjach historii, spotkaniach kółek regionalnych, szkolnych wycieczkach czy przy projektach uczniowskich. Świetnie nadaje się jako narzędzie motywujące do poznawania dziejów wybranego zabytku, odkrywania historii miejsca i jego mieszkańców. Może dotyczyć obiektów zarówno znanych, jak i zupełnie zapomnianych. Skłania do uważnego patrzenia i interpretacji, ćwiczy samodzielne myślenie, ale również pracę w grupie. Jej atutem jest to, że może dotyczyć dziedzictwa kulturowego dowolnie wybranego obszaru.

Gra polega na układaniu zagadek w grupach, a następnie rozwiązywaniu ich przez pozostałe drużyny.

Grę można wypożyczyć w opactwie Benedyktynów w Tyńcu lub pobrać ze strony i samodzielnie wydrukować.

 

POBIERZ PDF:

 

Zachęcamy do zabawy i wspólnego odkrywania piękna dziedzictwa kulturowego. Mamy nadzieję, iż poprzez bliższe poznanie zabytków młodzież przychylniejszym okiem spojrzy na to, co „stare” i dostrzeże w bogactwie naszej kultury i historii wartość, którą warto chronić i zachowywać dla następnych pokoleń.

Autorzy gry: Marta Graczyńska, Piotr Idziak, Barbara Łepkowska, Marta Sztwiertnia, Sebastian Wacięga, Katarzyna Zarzycka

Projekt graficzny: Magda Maruszka