Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Koncert Jubileuszowy – 18.03.2017

Z okazji 1470. rocznicy śmierci św. Benedykta, patrona Europy, założyciela klasztorów benedyktyńskich zapraszamy na Koncert Jubileuszowy 18 marca 2017 o godz. 15.00 w Sali Petrus Wielkiej Ruiny Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. 

Wykonawcy:

Urszula Rojek sopran (Wiedeń)

Megumi Otsuka fortepian (Tokio)

„Gaude” – Chór nauczycieli z Gminy Grybów pod dyrekcją Mirosława Ogorzałka

Barbara Kowalska, narracja i prowadzenie koncertu

W programie m. in.:
Arcadelt, Bach, Haendel, Mozart, Chopin,
Karłowicz, Paderewski

z wykorzystaniem utworów:
C.K. Norwida, „Promethidion”,
Sw. Jana Pawła II „Listy do artystów”
oraz
Jana Pawła Konobrodzkiego OSB,
„Wyjście w nieznane, Pustynne szlaki”

WSTĘP WOLNY

O artystach: 

Megumi Otsuka

Pianistka koncertująca, akompaniatorka, kompozytorka, korepetytor, pedagog Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Aktorskich w Wiedniu.

Urodzona w Japonii – ojciec był renomowanym organistą w Tokio – naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 3 lat, bardzo wcześnie zaczęła tez pisać własne kompozycje.

W wieku 15 lat wygrała międzynarodowy konkurs pianistyczny w Tokio, po którym otrzymała zaangażowanie w koncertach galowych z orkiestrą symfoniczną w Tokio.

Studia muzyczne w Tokio ukończyła z wyróżnieniem, po których dzięki otrzymanemu stypendium Rządu Polskiego studiowała na Warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Lidii Kozubek.

Wieloletnia asystentka na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Aktorskich  w Wiedniu w klasie    sławnych profesorów jak:  Erik Werba, Walter Berry, Hilde Zadek, także w Operze Wiedeńskiej (Staatsoper Wien).

Akompaniatorka znanych artystów m.in. śpiewaków jak: Franco Corelli czy Renata Scotto.

Uczestniczyła w licznych międzynarodowych koncertach i festiwalach muzycznych m.in. Salzburger –  czy Bregenzer Festspiele.Udział w licznych programach radiowych i telewizyjnych oraz nagraniach CD. 

Liczne koncerty pianistyczne jako solistka i akompaniatorka głównie w Austrii, Niemczech, Japonii (Tokio),  w USA (Nowy York), także z udziałem orkiestr symfonicznych, najcześciej z repertuarem klasycznym, spiritualnym i współczesnym.

W ostatnich latach – oprócz opisanej działalności – częste występy także w koncertach muzyki jazzowej oraz jako akompaniatorka saksofonistów.

Liczne prezentacje kompozycji własnych, także o charakterze spiritualnym.  

Urszula Rojek – sopran liryczno-koloraturowy

śpiewaczka koncertująca na międzynarodowych scenach Europy, Ameryki, Azji, m.in. Tokyo Opera City, Nowy York, Wiedeń, Paryż, Londyn, Luxemburg, Rzym, Praga, Bruxela…

Jej repertuar obejmuje operę, operetkę, musical, muzyke sakralną od baroku do wspołczesności. Liczne występy radiowe i telewizyjne.

Od wielu lat prowadzi solistyczną działalnośc jako śpiewaczka (glównie w zakresie opery, operetki, muzyki sakralnej) w ramach Wiedeńskich Koncertów Galowych w salach koncertowych i pałacach Wiednia.  Nagrala płyte „ I love Johann Strauss” i „ Opera z koloraturą”.

Jest absolwentką Wydzialu Wokalno – Aktorskiego w klasie prof. Haliny Skubis i doc. Ireny Lewinskiej oraz Studiów Pedagogicznych (w zakresie śpiewu operowego) Akademii Muzycznej w Katowicach. W Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Krakowie uczyła się w klasie prof. Zofii Altkorn i prof. Franciszka Delekty.

Studiowała również na Uniwersytecie Muzycznym (Universität für Musik und darstellende Kunst) w Wiedniu w klasie śpiewu operowego prof. Franza Lukasovsky´ego i prof. Juliusa Kalmara.  Brała udział w Mistrzowskich Kursach Wokalnych w Wiedniu, Wrocławiu, Weimarze, Innsbrucku: (Sena Jurinac, Ileana Cotrubas, Andre Orlowitz, Victoria de los Angeles, Jessica Cash).

 Jest finalistką i laureatką miedzynarodowych konkursów wokalnych: m.in. w Wiedniu za najlepszy glos operetkowy (pod przewodnictwem m.in. Anneliese Rothenberger i Ljuby Wellitsch).

W roku 2005 otrzymała nagrode „ Zlota Sowa” tzw. „Polonijny Oskar” przyznaną przez Redakcje „Jupiter” we współpracy z Ambasadą Polską w Wiedniu i Stacją Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu za wybitne osiągnięcia artystyczne za granicą na rzecz Polonii w dziedzinie muzyki. W roku 2006 odznaczona „ Mostem Starosty” za szczególne osiągnięcia artystyczne na ziemi gorlickiej i szerzenie kultury polskiej za granica. W roku 2014 – wyróżnienie Burmistrza Miasta Bobowa za promowanie kultury muzycznej, kulturalną wiez z rodzinnym miastem i międzynarodową współpracę artystyczną, oraz – Statuetka „Victoria” w kategorii: „Muzyka” dla wybitnych absolwentów z okazji 40-lecia Zespolu Szkol nr 1 w Bobowej.

Zawodowo związana była z Operą i Operetką w Krakowie, Teatrem Muzycznym – (Operetką) w Gliwicach, Teatrem Operowym w Linzu, Operą Narodową w Pradze, Jugendstiltheater – Wien, Agencją Koncertową w Wiedniu.

Od roku 2011 jest Prezesem Stowarzyszenia Akademia Ars Vitalis, którego celem jest promowanie młodych talentów muzycznych, wychowanie i międzynarodowa komunikacja poprzez sztukę, ochrona dobra i piękna. W ramach działalności tego Stowarzyszenia realizuje coroczne zadanie edukacyjno – artystyczne pod nazwą: „Dzieło muzyczne jako forma edukacji i wychowania”, które obejmują letnie warsztaty muzyczne i koncert finałowy, a które wspierane jest przez UMWM w Krakowie i samorządy lokalne powiatu gorlickiego i nowosądeckiego. Od roku 2014 realizuje też coroczne Koncerty Papieskie: w 2014 – w  Opactwe O. Benedyktynów Tyńcu, w 2015 – w Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu,  2016 w Kościele Matki Bożej Anielskiej w Dębicy.

Jest również Prezesem austriackiego stowarzyszenia Vienna Ars Vitalis Kulturverein w Wiedniu.

W roku 2014 prowadziła warsztaty muzyczne w St. Benedict School w Bangalore w Indiach.

Jej hobby to alternatywna medycyna holistyczna, języki obce, kultury świata, głównie kultura i filozofia Wschodu. Wszystko co dotyczy poszukiwania dróg do odnalezienie Absolutu i najwyższych wartości w życiu czlowieka.

www.dienetteoperette.at

Kowalska Barbara – emerytowana nauczycielka.

Miłośniczka i kronikarka Bobowej, kolekcjonerka pamiątek , dokumentów, zdjęć i książek związanych z jej ukochanym miastem oraz pamiątek związanych ze św. Janem Pawłem II.

Autorka monografii „50 lat Gimnazjum i Liceum w Bobowej” oraz „ Historii Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Bobowej”.

Inicjatorka szkolnych wydawnictw: „ Bobowa w dziecięcych rymowankach” i „Listy z dna serca”. Opracowała kilka folderów związanych z historią miasta, zabytkami Bobowej i z historycznymi postaciami.

Po ukończeniu Studium wiedzy o Teatrze przez kilkanaście lat prowadziła teatr amatorski.

W ostatnich latach prowadziła ważniejsze uroczystości na terenie Bobowej oraz koncerty „Ora et labora”.

Chór „GAUDE”

działa pod patronatem Wójta Gminy Grybów, a jego członkami są nauczyciele pracujący na terenie Gminy Grybów.

www.gaudechor.pl

Założycielem i zarazem członkiem chóru jest  mgr Danuta Suder – Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego  Szkół.

Dyrygentem jest nauczyciel Szkoły Podstawowej w Cieniawie oraz w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Kąclowej mgr Mirosław Ogorzałek.

Pomysł powstał końcem września 2011, dla potrzeby reprezentowania Gminy Grybów na okolicznościowych koncertach muzyki sakralnej w Chateau –Thierry (Francja) w ramach realizacji Karty Przyjaźni. Pierwsza próba odbyła się początkiem listopada, gdyż tyle czasu najpierw zajęło przemyślenie, jaką wybierzemy formę działalności wokalnej i następnie skompletowanie ludzi chętnych do pracy społecznej, a zarazem posiadających predyspozycje do śpiewania.
Pierwsze propozycje skierowane zostały bezpośrednio do dyrektorów podległych gminie szkół – obecnie w chórze liczącym 26 osób aż 7 członków to dyrektorzy szkół – pozostali członkowie to nauczyciele różnych przedmiotów w większości z przygotowaniem muzycznym. Działalność chóru jest typowo społeczna na co zgodzili się wszyscy członkowie chóru oraz wytypowany przez kolegów muzyków dyrygent Mirosław Ogorzałek.

W roku 2016 chor obchodzil uroczyscie swoje 5- lecie i obecnie na koncie swojej dzialalnosci ma wiele koncertow m.in.: 3 Koncerty Charytatywne na rzecz misji w Gruzji, Republice Srodkowoafrykanskiej i Kazachstanie z udzialem profesjonalnych muzykow oraz dzieci i mlodziezy, w ktorych czkonkowie choru sa dyrektorami i nauczycielami.

Od roku 2014 uczestniczy tez w Koncertach Papieskich (2014 – Opactwo  O. Benedyktynow w Tyncu, 2015 – Sanktuarium Narodowe na Kahlenbergu w Wiedniu, 2016 – w Kosciele Matki Bozej Anielskiej w Debicy).  
Repertuar chóru jest ściśle związany z potrzebami tzn.  muzyka sakralna, kolędy, pastorałki oraz pieśni patriotyczne i niepodległościowe.