Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Krzyżem, pługiem i piórem. Benedyktyni w chrystianizacji Polski – nowa wystawa

Krzyżem, pługiem i piórem. Benedyktyni w chrystianizacji Polski

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski zapraszamy w niezwykłą podróż do czasów, gdy kształtowało się państwo polskie.

Jordan, Unger, Św. Wojciech, Radzim-Gaudenty, św. Brunon z Kwerfurtu, Gall Anonim – czy coś jeszcze łączy te postaci poza faktem, że w różny sposób związane są z początkami państwa polskiego?

Tak, wszyscy byli benedyktynami. Niewątpliwe benedyktyni przybyli do Polski wraz z orszakiem księżniczki Dobrawy i byli obecni na dworze książęcym. Ważnym potwierdzeniem chrześcijańskiego charakteru władcy było fundowanie klasztorów. Tytuł „krzyżem, pługiem i piórem” nawiązuje do przemówienia prymasa Wyszyńskiego, który przypomniał, iż benedyktyni odegrali istotą rolę w kształtowaniu się państwa polskiego, zarówno w sferze liturgii, jak i w aspekcie społecznym i kulturowym. Wystawa ma na celu przybliżenie znaczenia działalności benedyktyńskiej w chrystianizacji kraju oraz zaprezentowanie najstarszych polskich klasztorów.

Specjalnie na wystawę została przygotowana wierna kopia jednego z najstarszych polskich pastorałów z grobu  tzw. opata złotego. Będzie to prawdziwa gratka dla miłośników średniowieczna, gdyż dzieło, ze względu na stan zachowania, nie było od lat prezentowane. Na wystawie będzie można również zobaczyć najstarsze zabytki z klasztorów w Tyńcu, Lubiniu i na Ołbinie (Wrocław) oraz dzieła wiązane z początkami polskiej kultury.

Zapraszamy na wernisaż wystawy 21 kwietnia (czwartek) o godzinie 17.30

Wystawa „Krzyżem, pługiem i piórem. Benedyktyni w chrystianizacji Polski”

czynna od:

22 kwietnia 2016 – 31 marca 2017

w godzinach: 10.00 – 18.00