Zarys tematu:

W kolejnym cyklu warsztatów zamierzamy zaproponować uczestnikom wspólną refleksją nad pojęciem łaski.  Inspiracji do rozmów na pierwszych warsztatach będziemy szukać po raz pierwszy w krótkich formach prozatorskich i dramatycznych. Odniesiemy się między innymi do opowiadań Franza Kafki i dramatów Samuela Becketta stanowiących kluczowe świadectwa epoki, w której człowiek mógł myśleć, że żyje w świecie „zapomnianym” i „opuszczonym” przez Boga-Ojca. Drugie spotkanie poświęcone zostanie natomiast tekstom, które ukazują dar łaski: począwszy od Prologu Opowieści Kanterberyjskich G. Chaucera po fragmenty wielkich dramatów Szekspira, w których świat zostaje zbawiony pomimo rozpaczy.    

Terminy:

  • 16-17.11.2019
  • 14-15.03.2020

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

 grzegorzewska (Kopiowanie) prof. dr hab. Małgorzata Grzegorzewska, prof. UW

− anglistka, szekspirolog, wykładowca w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się literaturą i kulturą okresu renesansu, w szczególności dramatem elżbietańskim i poezją metafizyczną. Jest autorką książek: Scena we krwi. Williama Szekspira tragedia zemsty (2006), Kamienny ołtarz. Horyzonty metafizyczne w tragedii antycznej i dramacie Williama Szekspira (2007) i Trop Innego głosu w angielskiej poezji religijnej epok dawnych (2011) oraz artykułów w pismach wydawanych w Polsce i poza jej granicami. Prowadzi kursy poświęcone literaturze renesansowej i teorii literatury, kursy monograficzne oraz seminaria magisterskie.——————————————————————————————————————————————

szymon_maly_grayo. Szymon Hiżycki OSB
– doktor teologii. Studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Miłośnik literatury klasycznej i Ojców Kościoła. Pełnił funkcję opiekuna ministrantów oraz duszpasterza akademickiego. Był pracownikiem Wydawnictwa Tyniec i bibliotekarzem opactwa. W latach 2013-2015 pełnił funkcję mistrza nowicjatu i rektora studiów. Od stycznia 2015 pełni urząd opata.

——————————————————————————————————————————————

Rozpoczęcie: godz. 16.00, zakończenie godz. 16.00.

 

Koszt udziału

40,00 zł + opłata za pobyt

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

Istnieje możliwość tańszych noclegów w cenie 40 zł od osoby za noc ze śniadaniem w pokojach wieloosobowych (łazienki na korytarzu)

informacje:

tel. (12) 688 5 450

Zapisz się:

rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00