Zarys tematu:

Post według św. Hildegardy służy leczeniu zarówno duszy, jak i ciała. Właściwie przeprowadzony w sposób łagodny i bezpieczny oczyszcza ciało i duszę przy zachowaniu pełnej witalności, dobrego samopoczucia i nastroju bez odczucia głodu.

Uczestnicy zostają wprowadzeni w post, przeprowadzeni przezeń i wyprowadzeni z postu.

Post przebiega według wypracowanego programu:

 • dieta postna: wywary, zupy, herbaty, orkisz, wybrane warzywa, owoce, zioła
 • wykłady, prezentacje z zakresu nauki św. Hildegardy oraz z duchowości
 • świeże powietrze – spacery, wycieczki
 • codzienna Msza św., modlitwa, medytacja.

Adresaci:

W rekolekcjach mogą wziąć udział wszyscy dorośli, którym nie przeszkadza choroba i pragną doświadczyć duchowej jedności modlitwy i postu. Przeciwwskazania do podjęcia postu według Hildegardy to: nerwice, choroby psychiczne, ostre infekcje, wyniszczenie organizmu spowodowane chorobą nowotworową, gruźlica, ogólny bardzo zły stan zdrowia, a także melancholia, pycha, brak umiaru, niestałość i Weltschmerz.

 

W ramach przygotowań do rekolekcji z postem uczestnicy powinni:

 • odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu (jeśli jest taka potrzeba) i poprosić o opinię na temat zdolności do podjęcia postu
 • powiadomić organizatorów o chorobach przewlekłych i zabrać ze sobą wystarczającą ilość leków zalecanych przez lekarza
 • zastosować 2­–3 dniową dietę wprowadzającą: dużo jabłek (najlepiej pieczonych lub gotowanych), orkisz, ograniczyć białko zwierzęce.

Post przebiega według sprawdzonych reguł św. Hildegardy:

 • dieta postna – podstawę tworzy orkisz, wywary warzywne, owocowe, herbaty ziołowe, napoje, przyprawy według receptur św. Hildegardy
 • wykłady codzienne z zakresu nauki św. Hildegardy z Bingen.
 • poszukiwanie harmonii ducha – codzienna Msza św., medytacja, refleksje o życiu chrześcijańskim, możliwość spowiedzi świętej
 • dużo świeżego powietrza – spacery, wycieczki.

 

Wskazana jest rezygnacja z alkoholu, nikotyny, kawy prawdziwej oraz z tych leków, których zażywanie nie jest konieczne.

Należy zabrać ze sobą strój sportowy, wygodne obuwie, termofor i swój ulubiony kubek do picia.

Każda seria rekolekcyjna ma inny temat duchowych refleksji. Uczestnicy rekolekcji są zapraszani do udziału w modlitwie liturgicznej mnichów, do indywidualnej medytacji, i wprowadzani w osobiste czytanie Pisma Świętego. Każdy uczestnik ma możliwość indywidualnej rozmowy z mnichem.

 

Prowadzący:

————————————————————————————————————————————

alfreda walkowska_zdjecieAlfreda Walkowska

– doktor nauk teologicznych; współpracownik Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu; znawczyni i propagatorka dzieła św. Hildegardy z Bingen; twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy; inicjatorka i prezes Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce; autorka, konsultantka i wydawca wielu publikacji m.in. polskich przekładów dzieł św. Hildegardy “Causae et Curae, “Physica”. Po dziesięcioletnim pobycie w Niemczech od 1994 roku mieszka w Legnicy. Mama dwóch dorosłych córek.

——————————————————————————————————————————————

O.Włodzimierz Zatorski [800x600]O. Włodzimierz Zatorski OSB

– urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie.  Autor książek o tematyce duchowej, między innymi:PrzebaczenieOtworzyć serceDar sumieniaMilczeć, aby usłyszećDroga człowiekaOsiem duchów złaPo owocach poznacie. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013  był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Obecnie pełni funkcję szafarza.

——————————————————————————————————————————————

Terminy:

 • 23–29.08.2015
 • 11–17.10.2015
 • 14–20.02.2016
 • 27.02–4.03.2016
 • 12–18.03.2016

 

Rozpoczęcie: godz. 16.00 Zakończenie: godz. 14.00

 

Koszt udziału:

od 990 zł w zależności od rodzaju pokoju

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

 

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00