Zarys tematu:
Post według św. Hildegardy służy leczeniu zarówno duszy, jak i ciała. Właściwie przeprowadzony w sposób łagodny i bezpieczny oczyszcza ciało i duszę przy zachowaniu pełnej witalności, dobrego samopoczucia i nastroju bez odczucia głodu.
Uczestnicy zostają wprowadzeni w post, przeprowadzeni przezeń i wyprowadzeni z postu.
Post przebiega według wypracowanego programu:
- dieta postna: wywary, zupy, herbaty, orkisz, wybrane warzywa, owoce, zioła
- wykłady, prezentacje z zakresu nauki św. Hildegardy oraz z duchowości
- świeże powietrze – spacery, wycieczki
- codzienna Msza św., modlitwa, medytacja.
Adresaci:
W rekolekcjach mogą wziąć udział wszyscy dorośli, którym nie przeszkadza choroba i pragną doświadczyć duchowej jedności modlitwy i postu. Przeciwwskazania do podjęcia postu według Hildegardy to: nerwice, choroby psychiczne, ostre infekcje, wyniszczenie organizmu spowodowane chorobą nowotworową, gruźlica, ogólny bardzo zły stan zdrowia, a także melancholia, pycha, brak umiaru, niestałość i Weltschmerz.
W ramach przygotowań do rekolekcji z postem uczestnicy powinni:
- odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu (jeśli jest taka potrzeba) i poprosić o opinię na temat zdolności do podjęcia postu
- powiadomić organizatorów o chorobach przewlekłych i zabrać ze sobą wystarczającą ilość leków zalecanych przez lekarza
- zastosować 2–3 dniową dietę wprowadzającą: dużo jabłek (najlepiej pieczonych lub gotowanych), orkisz, ograniczyć białko zwierzęce.
Post przebiega według sprawdzonych reguł św. Hildegardy:
- dieta postna – podstawę tworzy orkisz, wywary warzywne, owocowe, herbaty ziołowe, napoje, przyprawy według receptur św. Hildegardy
- wykłady codzienne z zakresu nauki św. Hildegardy z Bingen.
- poszukiwanie harmonii ducha – codzienna Msza św., medytacja, refleksje o życiu chrześcijańskim, możliwość spowiedzi świętej
- dużo świeżego powietrza – spacery, wycieczki.
Wskazana jest rezygnacja z alkoholu, nikotyny, kawy prawdziwej oraz z tych leków, których zażywanie nie jest konieczne.
Należy zabrać ze sobą strój sportowy, wygodne obuwie, termofor i swój ulubiony kubek do picia.
Każda seria rekolekcyjna ma inny temat duchowych refleksji. Uczestnicy rekolekcji są zapraszani do udziału w modlitwie liturgicznej mnichów, do indywidualnej medytacji, i wprowadzani w osobiste czytanie Pisma Świętego. Każdy uczestnik ma możliwość indywidualnej rozmowy z mnichem.
Prowadzący:
————————————————————————————————————————————
Alfreda Walkowska
– doktor nauk teologicznych; współpracownik Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu; znawczyni i propagatorka dzieła św. Hildegardy z Bingen; twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy; inicjatorka i prezes Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce; autorka, konsultantka i wydawca wielu publikacji m.in. polskich przekładów dzieł św. Hildegardy “Causae et Curae, “Physica”. Po dziesięcioletnim pobycie w Niemczech od 1994 roku mieszka w Legnicy. Mama dwóch dorosłych córek.
——————————————————————————————————————————————
– urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi:Przebaczenie, Otworzyć serce, Dar sumienia, Milczeć, aby usłyszeć, Droga człowieka, Osiem duchów zła, Po owocach poznacie. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Obecnie pełni funkcję szafarza.
——————————————————————————————————————————————
Terminy:
- 23–29.08.2015
- 11–17.10.2015
- 14–20.02.2016
- 27.02–4.03.2016
- 12–18.03.2016
Rozpoczęcie: godz. 16.00 Zakończenie: godz. 14.00
Koszt udziału:
od 990 zł w zależności od rodzaju pokoju
STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów
Zapisz się:
tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com
Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:
8:00 – 16:00