Prowadzący:

————————————————————————————————————————————

Alfreda Walkowska 2010 (Kopiowanie)

Alfreda Walkowska

– doktor nauk teologicznych; tytuł naukowy otrzymała na podstawie dysertacji o św. Hildegardzie przedstawionej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu; twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy; wydawca, tłumaczka i konsultantka książek o Hildegardzie, pierwsza praktykująca terapeutka medycyny Hildegardy w Polsce; inicjatorka i prezes pierwszego polskiego Stowarzyszenia „Centrum św. Hildegardy w Polsce”.

Dr Alfreda Walkowska od 1992 roku popularyzuje w naszym kraju i za granicą wiedzę o św. Hildegardzie z Bingen. Działalność naukową wiąże z prowadzeniem Polskiego Centrum św. Hildegardy, w którym system leczenia Świętej znajduje praktyczne zastosowanie poprzez przywracanie harmonii ciała i ducha przy użyciu w pełni naturalnych, autentycznych metod średniowiecznej wizjonerki.

Książką “Powrót do harmonii”, będącą pierwszą polską prezentacją programu zdrowia według św. Hildegardy, dr Alfreda Walkowska dała początek fali ogromnego zainteresowania Świętą znad Renu w Polsce.

——————————————————————————————————————————————

O.Włodzimierz Zatorski [800x600]O. Włodzimierz Zatorski OSB

 urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie.  Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: PrzebaczenieOtworzyć serceDar sumieniaMilczeć, aby usłyszećDroga człowiekaOsiem duchów złaPo owocach poznacie. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 spędził w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. Od 2013 pełni funkcję podprzeora.

——————————————————————————————————————————————

Zarys tematu:

Post wg św. Hildegardy służy leczeniu zarówno duszy, jak i ciała. Właściwie przeprowadzony w sposób łagodny i bezpieczny oczyszcza ciało i duszę przy zachowaniu pełnej witalności, dobrego samopoczucia i nastroju bez odczucia głodu
Uczestnicy zostają wprowadzeni w post, przeprowadzeni i wyprowadzeni z postu.

Post przebiega według wypracowanego programu

 • dieta postna: wywary, zupy, herbaty, orkisz, warzywa wybrane, owoce, zioła;
 • wykłady, prezentacje z zakresu nauki św. Hildegardy;
 • świeże powietrze — spacery, wycieczki;
 • codzienna Msza św., modlitwa, medytacja.

Adresaci:

W rekolekcjach mogą wziąć udział wszyscy dorośli, którym nie przeszkadza choroba i pragną doświadczyć duchowej jedności modlitwy i postu. Przeciwwskazania do podjęcia postu wg Hildegardy to: nerwice, choroby psychiczne, ostre infekcje, wyniszczenie organizmu spowodowane chorobą nowotworową, gruźlica, ogólny bardzo zły stan zdrowia, a także melancholia, pycha, brak umiaru, niestałość i weltschmerz.

Przygotowując się do rekolekcji z postem prosimy o:

 • odwiedzenie lekarza pierwszego kontaktu (jeśli jest taka potrzeba) i poproszenie o opinię na temat zdolności do podjęcia postu;
 • powiadomienie o chorobach przewlekłych i zabranie ze sobą wystarczającej ilości leków zalecanych przez lekarza;
 • zastosowanie 2–3 dniowej diety wprowadzającej — dużo jabłek, najlepiej pieczonych lub gotowanych, orkisz, ograniczenie białka zwierzęcego.

Post przebiega według sprawdzonych reguł św. Hildegardy:

 • dieta postna — podstawę tworzy orkisz, wywary warzywne, owocowe, herbaty ziołowe, napoje, przyprawy wg receptur św. Hildegardy;
 • wykłady codzienne z zakresu nauki św. Hildegardy z Bingen;
 • poszukiwanie harmonii ducha — codzienna Msza św., medytacja, refleksje o życiu chrześcijańskim, możliwość spowiedzi św.;
 • dużo świeżego powietrza — spacery, wycieczki;
 • wskazana rezygnacja z alkoholu, nikotyny, kawy prawdziwej, leków, których zażywanie nie jest konieczne;
 • należy zabrać ze sobą: strój sportowy, wygodne obuwie, termofor i swój ulubiony kubek do picia.

Każda seria rekolekcyjna ma inny temat duchowych refleksji. Uczestnicy rekolekcji są zapraszani do udziału w modlitwie liturgicznej mnichów, do indywidualnej medytacji, wprowadzani w osobiste czytanie Pisma Świętego. Każdy uczestnik ma możliwość indywidualnej rozmowy z mnichem. 

Terminy:

 • 25–31.08.2014
 • 05–11.10.2014
 • 15–21.02.2015
 • 14–20.03.2015

 

Rozpoczęcie: godz. 17.00 Zakończenie: godz. 14.00

 

Koszt udziału:

od 990 zł w zależności od rodzaju pokoju

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

 

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

9:00 – 17:00