Zarys tematu:

Post wg św. Hildegardy służy leczeniu zarówno duszy, jak i ciała. Właściwie przeprowadzony w sposób łagodny i bezpieczny oczyszcza ciało i duszę przy zachowaniu pełnej witalności, dobrego samopoczucia i nastroju bez odczucia głodu.

Uczestnicy zostają wprowadzeni w post, przeprowadzeni przez post i wyprowadzeni z niego.

Post przebiega według wypracowanego programu:

 • dieta postna: wywary, herbaty, zupy; orkisz, warzywa wybrane, owoce, zioła;
 • wykłady, prezentacje z zakresu nauki św. Hildegardy;
 • świeże powietrze — spacery, wycieczki;
 • codzienna Msza św., modlitwa, medytacja.

Adresaci:

W rekolekcjach mogą wziąć udział wszyscy dorośli, którym nie przeszkadza choroba i pragną doświadczyć duchowej jedności modlitwy i postu. Przeciwwskazania do podjęcia postu wg Hildegardy to: nerwice, choroby psychiczne, ostre infekcje, wyniszczenie organizmu spowodowane chorobą nowotworową, gruźlica, ogólny bardzo zły stan zdrowia.

Przygotowujących się do rekolekcji z postem prosimy o:

 • odwiedzenie lekarza pierwszego kontaktu (jeśli jest taka potrzeba) i uzyskanie opinii na temat zdolności do podjęcia postu;
 • powiadomienie o chorobach przewlekłych i zabranie ze sobą wystarczającej ilości leków zalecanych przez lekarza;
 • zastosowanie dwu-, trzydniowej diety wprowadzającej: dużo jabłek – najlepiej pieczonych lub gotowanych – orkisz, ograniczenie białka zwierzęcego.

Post przebiega według sprawdzonych reguł św. Hildegardy:

 • dieta postna: podstawę tworzy orkisz, wywary warzywne, owocowe, herbaty ziołowe, napoje i przyprawy wg receptur św. Hildegardy;
 • wykłady codzienne z zakresu nauki św. Hildegardy i z duchowości benedyktyńskiej;
 • poszukiwanie harmonii ducha: codzienna Msza św., medytacja, refleksje o życiu chrześcijańskim, możliwość spowiedzi św.;
 • dużo świeżego powietrza: spacery, wycieczki.

Wskazana jest rezygnacja z alkoholu, nikotyny, kawy prawdziwej, leków, których zażywanie nie jest konieczne.

Należy zabrać ze sobą: strój sportowy, wygodne obuwie, termofor i swój ulubiony kubek do picia.

Każda seria rekolekcyjna ma inny temat duchowych refleksji. Uczestnicy rekolekcji są zapraszani do udziału w modlitwie liturgicznej mnichów, do indywidualnej medytacji; są wprowadzani w osobiste czytanie Pisma Świętego. Każdy uczestnik ma możliwość indywidualnej rozmowy z mnichem.

Prowadzący:

————————————————————————————————————————————

alfreda walkowska_zdjecieAlfreda Walkowska

doktor nauk teologicznych; współpracownik Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu; znawczyni i propagatorka dzieła św. Hildegardy z Bingen; twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy; inicjatorka i prezes Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce; autorka, konsultantka i wydawca wielu publikacji m.in. polskich przekładów dzieł św. Hildegardy Causae et Curae, Physica. Po dziesięcioletnim pobycie w Niemczech od 1994 roku mieszka w Legnicy. Mama dwóch dorosłych córek.

——————————————————————————————————————————————

O.Włodzimierz Zatorski [800x600]O. Włodzimierz Zatorski OSB

– urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie.  Autor książek o tematyce duchowej, między innymi:PrzebaczenieOtworzyć serceDar sumieniaMilczeć, aby usłyszećDroga człowiekaOsiem duchów złaPo owocach poznacie. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013  był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Obecnie pełni funkcję szafarza.

——————————————————————————————————————————————

Terminy:

 • 25 – 31.08.2017
 • 14 – 20.10.2017
 • 17 – 23.03.2018
 • 2 – 8.03.2018

Rozpoczęcie: godz. 17.00 Zakończenie: godz. 13.00

 

Koszt udziału:

od 990 zł w zależności od rodzaju pokoju

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00