Zarys tematu

Kaligrafia – minuskuła karolińska

Współautorka podręcznika do kaligrafii „Piękna Litera” zaprasza na warsztaty kaligrafii, na których zapoznacie się z pismem zwanym minuskułą karolińską. Minuskuła karolińska zwana, także karoliną, jest starannym, średniowiecznym pismem, które zostało wypracowane w VIII/IX wieku na terenie dzisiejszej Francji. Powodem powstanie tego pisma była powszechnie dająca się odczuć potrzeba stworzenia doskonałego, kaligraficznego pisma. Podstawy do nowego pisma stworzyły antyczne pisma, przede wszystkim półuncjała ze swymi minuskulnymi elementami i regularnym duktem. Ta reforma pisma zyskała warunki rozwoju w ogólnym odrodzeniu politycznym i kulturalnym, którego centrum był królewski dwór frankoński, skąd to odrodzenie promieniowało szeroko na cały rozległy obszar państwa karolińskiego. Nowe, piękne pismo zdobywało sobie szybko popularność, dzięki ożywionej współpracy miedzy odrodzonymi ośrodkami kulturalnymi i wkrótce stało się jedynym i wyłącznym pismem całego łacińskiego Zachodu Europy.

Minuskuła karolińska odznacza się konsekwentnie postrzeganym schematem czteroliniowym. Pismo to odznacza się dużą jednolitością i regularnością form poszczególnych liter, równomierną i proporcjonalną budową ich kształtów. Każda litera w karolinie ma swoje samoistne miejsce, jasno i wyraźnie oddzielona od liter sąsiednich, z którymi nie szuka połączeń. Te spokojne i wyodrębnione litery, o zrównoważonej i umiarkowanej ornamentyce, cechuje klarowność i swoista prostota niespiesznego, z namysłem kładzionego pisma.

Adresaci

Osoby, które fascynuje piękno średniowiecznej dekoracji książki rękopiśmiennej; bez względu na wiek oraz doświadczenie plastyczne.

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————
barbara bodziony małeBarbara Bodziony

– absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

——————————————————————————————————————————————

O. Wojciech Wójtowicz OSB – benedyktyn, kantor, pasjonat chorału i prefekt gości. Ukończył teologię w Kolegium Ojców Dominikanów w Krakowie. W tynieckim klasztorze od 2004 roku.

——————————————————————————————————————————

 

Terminy

Pozostałe terminy:

Rozpoczęcie:  godz. 17.30, zakończenie:  godz. 13.30

Koszt udziału wraz z materiałami:

250,00 zł + opłata za pobyt

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

Istnieje możliwość tańszych noclegów w cenie 40 zł od osoby za noc ze śniadaniem w pokojach wieloosobowych (łazienki na korytarzu)

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00