Zarys tematu:

Ręka skryby: rustyka według Vergilius Romanus

Rustyka – pismo kodeksowe, odmiana kapitały rzymskiej. Różni się od eleganckiej tym, że jest od niej drobniejsza i płynniejsza, litery są wyższe, szczuplejsze, o pociągnięciu delikatniejszym, a kreski są z lekka wygięte. Nacisk w tym piśmie położony jest na estetyczne wrażenie, jakie mają oddawać równe, pięknie wykaligrafowane litery.

Na warsztatach poznamy rustykę w wykonaniu skryby, który przepisał w V wieku rękopis zwany „Vergilius Romanus”. Ten piękny antyczny rękopis przechowywany jest w Bibliotece Watykańskiej. Zawiera dzieła Wergiliusza, poety rzymskiego żyjącego i tworzącego w I w. n.e.

Adresaci:

Zapraszam wszystkich, którzy kochają piękno średniowiecznych rękopisów. Zarówno tych, którzy uczestniczyli już w warsztatach kaligrafii, jak i osoby całkowicie początkujące.

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————
barbara bodziony małeBarbara Bodziony

– absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

——————————————————————————————————————————————

O. Wojciech Wójtowicz OSB – benedyktyn, kantor, pasjonat chorału i prefekt gości. Ukończył teologię w Kolegium Ojców Dominikanów w Krakowie. W tynieckim klasztorze od 2004 roku.

 

 

——————————————————————————————————————————————

Termin:

  • 25–27.10.2019

Rozpoczęcie: piątek godz. 17.30; zakończenie: niedziela godz. 13.30

Pozostałe terminy warsztatów kaligrafii :

Pozostałe terminy warsztatów iluminacji:

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

Istnieje możliwość tańszych noclegów w cenie 40 zł od osoby za noc ze śniadaniem w pokojach wieloosobowych (łazienki na korytarzu)

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Koszt udziału wraz z materiałami:

300,00 zł + opłata za pobyt

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00