Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Spotkanie z artystą rzeźbiarzem prof. Wincentym Kućmą

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zaprasza na spotkanie z artystą rzeźbiarzem prof. Wincentym Kućmą.

Spotkanie poświęcone dorobkowi artysty i jego warsztatowi odbędzie  się 21 listopada o godz. 16.00 w Sali „Petrus”

O artyście:

Prof. W. Kućma, urodzony w 1935 r. w Zbilutce, studiował w latach 1957 – 62 na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, a od 1067 do 2000 kierował Pracownią Przestrzeni w Katedrze  Sztuk Wizualnych  na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. W 1995 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W ciągu 35 letniej pracy pedagogicznej starał się pomagać ponad 350 studentom odkrywać ich własną drogę działa- lności artystycznej. gdyż jak sam wyznaje: Pomóc komuś odkrywać siebie to była moja największa radość jako pedagoga. Profesor mimo przejścia na emeryturę nadal prowadzi działalność artystyczną w zakresie rysunku, medalierstwa, małych form rzeźbiarskich, projektowania  i realizacji rozwiązań pomnikowych i wnętrz sakralnych oraz przestrzeni urbanistycznych.

Monumentalne rzeźby zaprojektowane i zrealizowane przez prof. W. Kućmę w Polsce, to pomniki: „Obrońców Poczty Polskiej” w Gdańsku; „Poległym w Obronie Ojczyzny 1030-1945” w Częstochowie;„Powstania Warszawskiego 1944” w Warszawie; ”Armii Krajowej” w Kielcach; „Ołtarz Trzech Tysiącleci” na Skałce w Krakowie; Macieja Miechowity (1457-1523)” w Miechowie, a także poza granicami kraju: w New Delhi (Indie); w Genewie (Szwajcaria) w Doncaster (Anglia); w Prilepie (Macedonia). Jednakże większość swoich wysiłków artystycznych  i talentu poświęcił Profesor rzeźbom sakralnym. Projekty przestrzeni sakralnych prof. W. Kućmyzrealizowano w ponad 60 kościołach w Polsce, m.in. w Brzesku, Dębicy, Kielcach,Krakowie,Krościenku, Krynicy, Olkuszu, Warszawie, Wola Radziszowska, a także w Baranowicach (Białoruś) oraz w Irkucku, Czycie, Pskowie ina Sachalinie (Rosja).Wśród dzieł z dziedziny sakralnej na szczególne wyróżnienie zasługuje Droga Krzyżowa przy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, przy której realizacji pracował profesor 12 lat oraz wystrój wnętrza katedry w Irkucku na Syberii, z uwagi na specyfikę usytuowania no i oddalenie. Prace prof. W. Kućmy znajdują się w zbiorach muzeów Narodowych: Krakowa, Poznaniai Warszawy,w Muzeum Historycznym m. Krakowa, w muzeach sztuki medalierskiejwe: Wrocławiu i Barcelonie, wMuzeum Dantego w Rawennie, w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i w Muzeum Sztuki w Sofii.Ponadto Swoje prace eksponował na ponad 40 wystawach indywidualnych, 80 wystawach zbiorowych i 60 wystawach wystawianych za granicą. Brał udział w wielu konkursach rzeźbiarsko-architektonicznych, uzyskując ponad 50 nagród i wyróżnień. Za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej ipedagogicznej prof. W. Kućma otrzymał w 1999 r. Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest kawalerem Orderu „Polonia Restituta” II kl., Komandorskim z Gwiazdą, OrderuŚwiętego GrzegorzaWielkiego i Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Mimo przejścia na emeryturę prof. W. Kućma  aktualnie nadzoruje i wykonuje wiele realizacji wnętrz kościołów. Wypada tu wymienić tylko niektóre: Brzesko, Krościenko, Nowy Bieżanów, Toruń, Zawiercie Warszawa-Bemowo oraz kilka kościołów na Syberii. Jeszcze kilka projektów czeka na ich realizacje, bo według dewizy Profesora: Jeśli Bóg dajeczłowiekowi talenty, to nie wolno ich zakopać.

Benedyktyni tynieccy zapraszają na organizowane 21 XI spotkanie wszystkich zainteresowanych dobrą sztuką, zwłaszcza sakralną.

Wstęp wolny.