Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

Monika Wlezień - zdjęcieMonika Wlezień – historyk sztuki, muzealnik, pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie, autor wielu projektów edukacyjnych. W latach 2000-2007 kierownik Sekcji Edukacji Muzeum. W MNK prowadziła przez dziesięć lat cykl wykładów „Arcydzieła sztuki”. W 2012 roku projekt “HEAD”, którego była kuratorem, został uznany za najlepszy w Polsce projekt edukacyjny skierowany do osób dorosłych, w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Projekt nagrodzono w konkursie „EDUinspiracje” objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

——————————————————————————————————————————————

 

Justyna Kamykowska - zdjęcieJustyna Kamykowska – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Dominikańskiego Studium Filozoi i Teologii. W pracy artystycznej łączy inspiracje literackie i filozoficzne ze studium natury, tworząc cykle rysunkowe i malarskie inspirowane portretem i pejzażem. Zajmuje się ilustracją dziecięcą, przygotowuje materiały edukacyjne oraz pomoce graficzne do badań naukowych z psychologii rozwojowej i pokrewnych dziedzin. Jest również autorką i współautorką programów edukacyjnych i pomocy do zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w ramach działalności Fundacji proUkraina, której jest prezesem. Od 2008 roku współpracuje Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach działalności edukacyjnej.

——————————————————————————————————————————————

 

Zarys tematu

Zapraszamy na cykl „warsztatów słowa i obrazu”, w których poprzez historię ogrodów oraz ich przedstawień w sztuce zbliżymy się do zawartej w nich reeksji nad losem człowieka i jego miejscem w świecie.

Obrazy są sieciami, co w nie schwytane, staje się trwałym połowem.”

Elias Canetti

Człowiek zawsze szukał obrazów, które wyrażą jego wewnętrzne doświadczenie. Ogród jest jednym z nich. Głównym celem spotkań będzie autorefeksja w kontekście znaczeń, jakie niesie sztuka, zaangażowanie własnej wrażliwości i wyobraźni, rozwój postawy twórczej. Zadanie plastyczne w naszych zajęciach nie jest lekcją rysunku, lecz pomocą w przemyśleniu treści symbolu językiem obrazu i odpowiedzi na nie. Proponujemy techniki, którymi może posłużyć się nieprofesjonalista. Historyczne wnętrze i malownicze otoczenie tynieckiego opactwa, pomoże uczestnikom spotkań zbliżyć się do tajemnicy ogrodu jako symbolu ludzkiej kondycji i relacji z Bogiem – Stwórcą. Cisza oraz czas przeznaczony na uczestnictwo w liturgii godzin i indywidualną kontemplację poruszanych tematów będą sprzyjały oderwaniu się od codzienności oraz odpoczynkowi w ciele i na duchu.

Tematy spotkań:

1. Symbol, próba definicji.

2. Motywy roślinne w sztuce średniowiecza. Księga Natury i Księga Biblii.

3. Natura obrazem rajskiego ogrodu. Hortus conclusus – ogród zamknięty.

4. Opuszczony ogród.

5. Ogród – miejsce stworzenia i odkupienia. Ogród Zmartwychwstania.

6. Pustynia i ogród.

Kliknij obrazek i zapoznaj się z prezentacją:

grafika strona mini

 

Adresaci

Wszystkie osoby zainteresowane tematem.

Termin

  • 11-14 grudnia 2014  –  ODWOŁANE

Rozpoczęcie: godz. 17.00; zakończenie: godz. 14.00

 

Koszt udziału:

250 zł + opłata za pobyt

 

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

 

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

9:00 – 17:00

 

Przeczytaj i napisz opinie o warsztatach na naszym BLOGU