Centrum Kultury Podgórza

oraz 

Opactwo Tynieckie

zapraszają 

Tynieckie

Recitale Organowe

ROK XLIV

 

Kierownictwo artystyczne:

PIOTR CZARAKCZIEW

KALENDARZ    KONCERTOWY

8 lipca  (niedziela), godz. 16.00

Daniel Prajzner – organy

Wacław Turek- akordeon

22 lipca (niedziela), godz. 16.00

Mateusz Rzewuski – organy

Angelika Podworska – sopran

5 sierpnia (niedziela), godz. 16.00

Marek Wolak – organy

Anna Maria Niemiec – wiolonczela

19 sierpnia (niedziela), godz. 16.00

Kajetan Galas  – organy Hammonda

Gospel Choir

 

Najbliższy koncert: 

8 lipca godz. 16.00

Daniel Prajzner – organy

Wacław Turek – akordeon

program koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Fantazja i fuga g-moll BWV 542

Johannes Brahms (1833 – 1897) – Herzlich tut mich verlangen op. 122 nr 10

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847) – Sonata B-dur op. 65 nr 4

    Allegro con brio

    Andante religioso

    Allegretto

    Allegro maestoso e vivace
*

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Preludium z suity wiolonczelowej G – dur, BWV 1007

Astor Piazzolla (1921 – 1992) – Oblivion

Vaclav Trojan (1907 – 1983) – Zburzona katedra

Isaac Albeniz (1860 – 1909) – Asturia
*

Max Reger (1873 – 1916) – Benedictus op. 59 nr 9

Max Reger (1873 – 1916) – Dankpsalm op. 145 nr 2

 

Daniel Prajzner – ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (dyplom z wyróżnieniem) oraz w Conservatorium van Amsterdam w klasie prof. Pietera van Dijka (Master of music). W 2007 roku wziął udział w programie Sokrates/Erasmus, studiując w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu (Niemcy) w klasie organów prof. Pietera van Dijka. Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Organów w Częstochowie, XIV Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów w Opavie, Czechy (wyróżnienie), III Europejskiego Konkursu Organowego w Castellana Grotte, Włochy (I nagroda), IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Mikaela Tariverdieva w Moskwie i Kaliningradzie (wyróżnienie i nagroda specjalna fundacji De Boni Arte „Za najlepszą interpretację muzyki sakralnej”). Brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji prowadzonych przez: J. Serafina, M. Toporowskiego, J. Gembalskiego, K. Eichhorna, V. Warniera, G. Gnanna, G. Boveta, M. Sandera, L. Lohmanna, Z. Szathmary’ego, B. Haasa, D. Titteringtona, C. Tilney’a i M. van Delfta. W 2006 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz nagrodę promocyjną Volksbank Paderborn – Höxter „Młodzi Twórcy w Europie 2006” za osiągnięcia artystyczne. Koncertował w Polsce, Holandii, Japonii, Litwie, Niemczech, Norwegii, Rosji i Szwajcarii. Obecnie jest asystentem w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, organistą kościoła Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo pw. Bł. Anieli Salawy w Krakowie oraz prowadzi klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu.

Wacław Turek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie dr. Janusza Patera. Jest laureatem wielu krajowych i zagranicznych konkursów akordeonowych oraz konkursów otwartych dla różnych instrumentów – m. in. w Krakowie, Rzeszowie i Klingenthal (Niemcy). Występował w Polsce, Australii, Singapurze, Malezji, Chinach, Francji i w Niemczech.

Wacław Turek specjalizuje się w prezentowaniu na akordeonie dzieł wybitnych kompozytorów od baroku po współczesność. W repertuarze artysty znajdują się m. in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Gioacchino Rossiniego, Cesara Francka i Astora Piazzolli. Znakomitą większość utworów, które w oryginale nie były tworzone na akordeon, transkrybuje osobiście.

 

Bilety w cenie 20 i 25 zł do nabycia przed koncertami, online na ckpodgorza.pl (zakładka REZERWACJA BILETÓW) oraz w Centrum Kultury Podgórza (Punkt Informacyjny, ul. Sokolska 13, parter)