Zarys tematu

09–11.10.2015 – Uncjała (początkujący) / uncjała – VI wiek (zaawansowani)

Okrągłe pismo kodeksowe wywodzące się z Kapitały. Na powstanie tego pisma miały wpływ zarówno zmiana materiału pisarskiego, jak i narzędzi. Dopóki pisano na papirusie za pomocą trzcinki, łatwiej było na włóknach karty kreślić kanciaste litery kapitały. Kiedy zaczęto pisać na pergaminie, jego gładkość i elastyczność pióra ptasiego skłaniała skrybę do kreślenia liter o kształtach lżejszych, zdradzających tendencje do zaokrąglania linii prostych i łamań. Uncjałą pisano w kodeksach między IV a VIII wiekiem.

29–31.01.2016 – Kursywa gotycka (dla tych, którzy przynajmniej raz uczestniczyli w warsztatach kaligraficznych)

Kursywa gotycka – drobne tekstowe pismo potoczne zwane przez paleografów littera textualis currens. W odróżnieniu od regularności i wyrazistości formy w teksturze na kursywie wyciska piętno pośpiech. Laski górne i dolne otrzymują wybujałe pętle i zakrętasy wybiegające niekiedy daleko w prawo lub lewo. Ten system zawijasów spełnia często rolę łączników między sąsiednimi literami. Pismo jest pośpieszne, litery stoją blisko siebie, jest w nim wiele swobody, która w dużej mierze zależy od indywidualnej ręki skryby.

01–03.04.2016 – Bastarda (początkujący i zaawansowani)

Bastarda – lettre bâtarde – rodzaj kompromisu między pismem kursywnym i kaligraficznym (kodeksowym), pismo używane do kodeksów o poważniejszej treści – literackiej, prawniczej, a nawet teologicznej, za wyjątkiem tekstów liturgicznych. Ta umiarkowana kursywa łączy elementy kaligraficznej minuskuły z elementami kursywnymi – na pierwszy plan wysuwa się tendencja do upraszczania gotycyzacji przez unikanie łamania trzonków i lasek utrudniających płynność pisania. W bastardzie litery tracą swoją samodzielność i łączą się w całość w wyrazie pisanym jednym pociągnięciem, podobnie jak w kursywie, zachowując jednak wyrazistość, równość i piękno liter.

03–05.06.2016 – Rustyka, czyli kapitała chłopska (początkujący i zaawansowani)

Rustyka – pismo kodeksowe, odmiana kapitały rzymskiej. Różni się od eleganckiej tym, że jest od niej drobniejsza i płynniejsza, litery są wyższe, szczuplejsze, o pociągnięciu delikatniejszym, a kreski są z lekka wygięte. Nacisk w tym piśmie położony jest na estetyczne wrażenie, jakie mają oddawać równe, pięknie wykaligrafowane litery.

Adresaci

Osoby, które fascynuje piękno średniowiecznej dekoracji książki rękopiśmiennej; bez względu na wiek oraz doświadczenie plastyczne.

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————
barbara bodziony małeBarbara Bodziony

– absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

——————————————————————————————————————————————

Terminy

  • 09–11.10.2015 – Uncjała (początkujący) / uncjała – VI wiek (zaawansowani)
  • 29–31.01.2016 – Kursywa gotycka (dla tych, którzy przynajmniej raz uczestniczyli w warsztatach kaligraficznych)
  • 01–03.04.2016 – Bastarda (początkujący i zaawansowani)
  • 03–05.06.2016 – Rustyka, czyli kapitała chłopska (początkujący i zaawansowani)

Rozpoczęcie:  godz. 16.00, zakończenie:  godz. 14.00

 

Koszt udziału wraz z materiałami:

300,00 zł + opłata za pobyt

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

Istnieje możliwość tańszych noclegów w cenie 40 zł od osoby za noc ze śniadaniem w pokojach wieloosobowych (łazienki na korytarzu)

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00

 

Przeczytaj i napisz opinie o warsztatach Skryptorium na naszym BLOGU