Zarys tematu:

Warsztaty iluminacji. Miniatura: Tłumacz Księgi – miniatura ze św. Hieronimem

Na warsztatach malować będziemy miniaturę wyobrażającą świętego Hieronima przy pracy nad swoim największym dziełem, tłumaczeniem Biblii z języków greckiego i hebrajskiego na łacinę, znanym jako Wulgata.

Św. Hieronim – wybitny uczony, urodzony w 347 r. w Strydonie. Kształcił się w Rzymie w zakresie retoryki i filozofii, następnie odbył wiele podróży, pogłębiając swoją wiedzę, m.in. do Trewiru, Akwilei, Antiochii w północnej Syrii. Przez parę lat prowadzi pustelnicze życie niedaleko Antiochii. W 378 roku otrzymuje święcenia kapłańskie. Następnie udaje się do Konstantynopola, a po czterech latach wraca do Rzymu, gdzie wkrótce rozpoczyna pracę nad tłumaczeniem Pisma Świętego, zachęcony przez papieża Damazego, który podziwia jego głęboką znajomość języków biblijnych. Po śmierci papieża przenosi się do Betlejem, gdzie kontynuuje pracę. Nowy Testament kończy jeszcze w Rzymie, natomiast prace nad Starym Testamentem trwają ok. 14 kolejnych lat. Hieronim tłumaczy tekst biblijny, korzystając z oryginałów zapisanych w językach hebrajskim, aramejskim i greckim oraz z ważnych tłumaczeń greckich i łacińskich.

W ikonografii św. Hieronim przedstawiany jest najczęściej albo jako pustelnik, albo przy pracy jako piszący przy pulpicie.

Adresaci:

Osoby, które fascynuje piękno średniowiecznej dekoracji książki rękopiśmiennej; bez względu na wiek oraz doświadczenie plastyczne.

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

barbara bodziony małeBarbara Bodziony

– absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

——————————————————————————————————————————————

Termin:

Pozostałe terminy:

Rozpoczęcie: 9:00 Zakończenie: 17:00

Koszt udziału:

500 zł + opłata za pobyt

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 16:00