Zarys tematu:

Warsztaty iluminacji i kaligrafii

Kaligrafia: protogotyk

Miniatura ze sceną NAWIEDZENIA

Na warsztatach przez pierwsze dni będziemy pracować nad fragmentem kantyku Magnificat, który Maria wyśpiewała, spotykając św. Elżbietę niedługo po Zwiastowaniu. Do wykaligrafowania wybranego fragmentu Magnificat posłuży nam protogotyk – pismo, które z minuskuły karolińskiej przekształca się stopniowo w łamane formy tekstury.

Ilustracją tekstu będzie jedna z miniatur przedstawiająca spotkanie brzemiennych Marii i Św. Elżbiety. Scena ta, bardzo często wyobrażana w sztuce zachodnioeuropejskiej przedstawia najczęściej obie kobiety w serdecznym uścisku. Zmienia się tylko otoczenie: czasem jest to wnętrze architektoniczne, czasem widzimy kobiety na neutralnym, abstrakcyjnym tle, a często spotkanie odbywa się gdzieś na zewnątrz, w naturze. Na usamodzielnienie się tego tematu w sztuce miało wpływ ustanowienie święta zainicjowanego przez św. Bonawenturę w 1263 r. w zakonach franciszkańskich. Papież Bonifacy IX wprowadził go do kalendarza rzymskiego w 1389 r. W niezwykle popularnych rękopisach Godzinek scena Nawiedzenia otwiera modlitwę do Najświętszej Marii Panny na laudes matutinum (Jutrznia)

Adresaci:

Osoby, które fascynuje piękno średniowiecznej dekoracji książki rękopiśmiennej; bez względu na wiek oraz doświadczenie plastyczne.

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

barbara bodziony małeBarbara Bodziony

– absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

——————————————————————————————————————————————

Termin:

Pozostałe terminy:

Rozpoczęcie: 9:00 Zakończenie: 17:00

Koszt udziału:

500 zł + opłata za pobyt

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

informacje:

tel. (12) 688 5 450

Zapisz się:

rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00