Adresaci

Warsztaty przewidziane są dla grupy do 20 osób. Wiek i płeć uczestników nie ma znaczenia, ważna jest świadoma postawa chrześcijanina, który pragnie oddać się modlitwie i pracy na chwałę Bożą. Każdy uczestnik otrzymuje na własność komplet materiałów i narzędzi malarskich i pozłotniczych oraz przygotowaną deskę lipową z dębowymi szpongami.
Od uczestników nie jest wymagane doświadczenie plastyczne ani specjalne uzdolnienia. Pewne umiejętności bywają przydatne, ale najważniejsze jest staranne odwzorowywanie prezentowanych technik i dokładne wykonywanie poleceń prowadzących.

Zarys tematu

Ikona to „widzialny znak Niewidzialnego” jak pisze św. Jan Damasceński. W tradycji wschodniego chrześcijaństwa ikona jest rzeczywistością bliską sakramentom. W naszym Kościele obecność ikony stale się umacnia, zbliżając ludzi do Boga przez sięgnięcie do duchowego i artystycznego dziedzictwa niepodzielonego chrześcijaństwa.
Warsztaty ikonowe to modlitwa i praca. Modlitwa do Ducha Świętego o prowadzenie dłoni i o przebaczenie, bo nie można malować (pisać) ikony w stanie nieprzebaczenia. Praca nad ikoną to pokorne ćwiczenie się w technikach zapisanych w hermeneiach – wzorcach  sztuki ikonowej. Ikona powstająca w ciszy i pokornym zawierzeniu niejako „pisze” misterium Bożej tajemnicy, przemieniając jednocześnie piszącego.
Zajęcia trwają cztery dni i są połączone z modlitwą oraz rozważaniem wybranych fragmentów Pisma Świętego.

Zwieńczeniem warsztatów jest uroczyste poświęcenie ikon podczas Mszy świętej

 

Terminy

  • 17-20.09.2012 (I stopień)
  • 13-16.12.2012 (II stopień)
  • 24-27.01.2013 (I stopień)
  • 25-28.04.2013 (II stopień)

Rozpoczęcie: godz. 9.00 Zakończenie: godz. 14.00

 

Koszt udziału:

500,00 zł + 200,00 zł  za materiały + opłata za pobyt

 

Zapisz się:

tel. (0-12) 688 5 450, recepcja@benedyktyni.com