Czerp witalność z czterech żywiołów świata: ognia, powietrza, wody i ziemi,
poprzez pozytywne doświadczenia przyrody.

 

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

Katarzyna Bruzda – doktor sztuk pięknych i magister teologii. Zajmuje się grafiką projektową, maluje. Pracuje jako specjalista ds. identyfikacji graficznej w Benedyktyńskim Instytucie Kultury. Prowadzi warsztaty z kompozycji obrazu podczas warsztatów fotograficznych, oraz warsztaty rozwojowo-artystyczne w Tyńcu, współpracuje z Pracownią Rozwoju „Pełnia”. Ukończyła I etap Szkoły Counsellingu Gestalt w Krakowie – Kurs Umiejętności Interpersonalnych i Podstaw Pomagania oraz Akademię Terapii Ekspresyjnych. Stworzyła Akademię Kreatywnego Malarstwa.

 

———————————————————————————————————————————————-

o. Szymon Hiżycki OSB
– doktor teologii. Studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Miłośnik literatury klasycznej i Ojców Kościoła. Pełnił funkcję opiekuna ministrantów oraz duszpasterza akademickiego. Pełni funkcję bibliotekarza i rektora studiów. Jest pracownikiem Wydawnictwa Tyniec. Od roku 2013 jest magistrem nowicjatu w Tyńcu.

———————————————————————————————————————————————-

Terminy

  • 15-17.02.2013
  • 10-12.06.2013

Rozpoczęcie: godz. 17.00 Zakończenie: godz. 14.00

 

Adresaci

Osoby zainteresowane własnym rozwojem, pragnące odnaleźć większą harmonię między ciałem, psychika i duszą, szukające drogi do siebie, drugiego człowieka i Boga.

(Uwaga! Warsztaty nie dotyczą kwestii postu i żywienia wg. św. Hildegardy)

Zarys tematu

Hildegarda miała holistyczną wizję człowieka, postrzegała go jako jedną całość z jego całym ciałem i duszą. Wizja człowieka i jego pełni opiera się u Hildegardy na czterech obszarach: Boskim, kosmicznym, cielesnym i duchowym. Hildegarda dążyła do równowagi i harmonii we wszystkich tych aspektach. Aby zintegrować wszystkie obszary potrzebne jest rozwinięcie świadomości i kontaktu z każdym z nich poprzez doświadczanie go. Otwarcie się na obszar Boski przez rozwinięcie wrażliwości duchowej, w teologii chrześcijańskiej związane jest z pojęciem łaski, rozumianej jako dar od Boga. Wymiar kosmiczny i cielesny związany z naturalnych porządkiem rzeczy jest według Hildegardy drogą otwarcia się na rzeczywistość Boską, a wszystkie elementy powinny zachowywać równowagę, by człowiek mógł być zdrowy fizycznie, psychicznie i duchowo.

Podczas warsztatów zajmiemy się odnajdywaniem w sobie żywiołów świata, o których mówi Hildegarda, tak, by móc doświadczyć samych siebie w większej harmonii i pełni, odzyskać ją lub wzmocnić. Uczestnicy będą odkrywać w sobie żywioły przez proste ćwiczenia ruchowe, malowanie (nie trzeba mieć umiejętności artystycznych), pisanie i inne środki ekspresji, oraz medytację chrześcijańską.

Odnalezienie i doświadczenie w sobie tych samych żywiołów, które poruszają kosmosem może pomóc w lepszym poznaniu samego siebie, drugiego człowieka, a to z kolei może stać się dyskretnym zaproszeniem do duchowej przygody i otwarcia się na łaskę Boga.

Do praktykowania poznania samego siebie zachęca Hildegarda: „Poznaj siebie, pokonuj obciążenia, pielęgnuj cnoty chrześcijańskie, aby uzyskać zdrowie duchowe i fizyczne.”

 

Koszt udziału:

220,00 zł + opłata za pobyt

 

Zapisz się:

tel. (0-12) 688 5 450, recepcja@benedyktyni.com

 

PRZECZYTAJ OPINIE – WEJDŹ NA NASZEGO BLOGA