Zarys tematu

POCZĄTKI – Pisma kodeksowe pierwszych tekstów biblijnych

07–09.10.2016

Uncjała (początkujący)

Uncjała to okrągłe pismo kodeksowe wywodzące się z kapitały. Na powstanie tego pisma miały wpływ zarówno zmiana materiału pisarskiego, jak i narzędzi. Dopóki pisano na papirusie za pomocą trzcinki, łatwiej było na włóknach karty kreślić kanciaste litery kapitały. Kiedy zaczęto pisać na pergaminie, jego gładkość oraz elastyczność pióra ptasiego skłaniały skrybę do kreślenia liter o kształtach lżejszych, o bardziej zaokrąglonych liniach i łamaniach. Uncjałą pisano w kodeksach między IV a VIII wiekiem.

20–22.01.2017

Rustyka, czyli kapitała chłopska (początkujący i zaawansowani)

Rustyka – pismo kodeksowe, odmiana kapitały rzymskiej. Różni się od eleganckiej tym, że jest od niej drobniejsza i płynniejsza, litery są wyższe, szczuplejsze, o pociągnięciu delikatniejszym, a kreski są z lekka wygięte. Nacisk w tym piśmie położony jest na estetyczne wrażenie, jakie mają wywoływać równe, pięknie wykaligrafowane litery.

19–21.05.2017 oraz 02–04.06.2017

Półuncjała irlandzka – podzielona na dwa weekendy

Oryginalne pismo stworzone przez mnichów iroszkockich. Chrześcijaństwo zainicjowane w Irlandii przez papieża w pierwszej połowie V wieku i kontynuowane przez św. Patryka zaowocowało powstaniem bogatego życia monastycznego na wyspie. Mnisi zaadaptowali w specyficzny sposób pisma z kontynentu, nadając im nową formę, która na długo stała się rozpoznawalnym stylem iroszkockich kodeksów, zarówno tych powstałych na wyspie jak, i tych przepisywanych w klasztorach ich fundacji poza Irlandią.  Najpiękniejszym przykładem tego stylu pisma jest Księga z Kells, i to na skrybach, którzy przepisywali to arcydzieło, będziemy się wzorować. Ponieważ pismo irlandzkie jest bardzo trudne, nauka została rozłożona na dwa weekendy. W trakcie pierwszego zaczniemy ćwiczyć alfabet, co będzie kontynuowane na kolejnych zajęciach. Dwuweekendowe warsztaty zakończą się pracą z inicjałem. Dla poznania całości tematu konieczne jest uczestnictwo w warsztatach w obu terminach.

 

 

Adresaci

Osoby, które fascynuje piękno średniowiecznej dekoracji książki rękopiśmiennej; bez względu na wiek oraz doświadczenie plastyczne.

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————
barbara bodziony małeBarbara Bodziony

– absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

——————————————————————————————————————————————

Terminy

  • 07–09.10. 2016: Uncjała (początkujący)
  • 20–22.01. 2017: Rustyka, czyli kapitała chłopska (początkujący i zaawansowani)
  • 19–21.05.2017: Półuncjała irlandzka (podzielona na dwa weekendy) – ODWOŁANE
  • 02–04.06.2017: Półuncjała irlandzka (podzielona na dwa weekendy)

 

Rozpoczęcie:  godz. 16.00, zakończenie:  godz. 13.30

 

Koszt udziału wraz z materiałami:

300,00 zł + opłata za pobyt

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

Istnieje możliwość tańszych noclegów w cenie 40 zł od osoby za noc ze śniadaniem w pokojach wieloosobowych (łazienki na korytarzu)

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00

 

Przeczytaj i napisz opinie o warsztatach Skryptorium na naszym BLOGU