Rośliny w średniowieczu: Tacuinum Sanitatis

W tej edycji warsztatów pochylimy się nad średniowiecznymi poradnikami zdrowego życia. Niezwykle popularne w okresie późnego średniowiecza „promowały” zdrowy tryb życia, zachęcając do spożywania konkretnych warzyw, owoców i roślin, które miały mieć zbawienny wpływ na kondycję fizyczną człowieka. Tacuinum Sanitatis były bogato ilustrowane w przedstawienia różnych gatunków drzew, roślin uprawnych i ziół, które zalecane były dla „zbalansowanej diety”. Pierwowzór księgi powstał w języku arabskim w XI wieku. Kilka najpiękniej ilustrowanych egzemplarzy, które dotarły do naszych czasów, będzie wzorem dla naszych miniatur na warsztatach. Rękopisy te przechowywane są obecnie w Paryżu (BnF Paris, NAL. 1673 oraz BnF Paris, Lat. 9333) oraz w Wiedniu (Vienne, sn. 2644)

Adresaci:

Osoby, które fascynuje piękno średniowiecznej dekoracji książki rękopiśmiennej; bez względu na wiek oraz doświadczenie plastyczne.

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

barbara bodziony małeBarbara Bodziony

– absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

——————————————————————————————————————————————

Terminy:

Rozpoczęcie: 9:00 Zakończenie: 17:00

Koszt udziału:

500 zł + opłata za pobyt

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 16:00