Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to najstarszy, istniejący klasztor w Polsce. W swej prawie tysiącletniej historii był świadkiem kształtowania się Państwa Polskiego i ważnym ośrodkiem kultury i duchowości przez wiele wieków. Jan Długosz w czasie swojej bytności w klasztorze w 1467 roku opisuje Tyniec jako „piękny klejnot Ojczyzny”.
Współcześnie po latach kasaty i ruiny opactwo tynieckie jest największą wspólnotą benedyktyńską w Polsce, której rytm dnia nadal wyznacza Liturgia godzin, a życie oparte jest na 1500-letniej Regule św. Benedykta. Klasztor otwarty jest dla wszystkich, zarówno pielgrzymów pragnących czerpać z duchowości benedyktyńskiej, jak i turystów, zainteresowanych historią i pięknem miejsca.
Jest bardzo wiele powodów by odwiedzić opactwo tynieckie:
- zwiedzanie najstarszego polskiego klasztoru
- Muzeum Opactwa w Tyńcu: ekspozycja stała i wystawy czasowe
- możliwość pobytu w Domu Gości indywidualnie, jak i na zorganizowanych warsztatach i rekolekcjach
- Liturgia Godzin wraz z mnichami w kościele
- miejsce na wyciszenie, spowiedź, medytację
- uczestnictwo w Mszy świętej
- możliwość uczestniczenia w warsztatach edukacyjnych
- restauracja, kawiarnia, księgarnia, sklep z Produktami Benedyktyńskimi
- ścieżki rowerowe i spacerowe wokół klasztoru
Zapraszamy
Ciekawostki:
- W Tyńcu rozpoczyna się akcja książki „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. Bogate opisy zabudowań klasztornych Sienkiewicz oparł zapewne na tekstach Jana Długosza, choć niewątpliwie nie zabrakło w nich inwencji twórczej autora.
- Wzgórze tynieckie było w czasie konfederacji barskiej ważnym punktem oporu przed wojskami rosyjskimi pod dowództwem Aleksandra Suworowa, od maja 1771 roku kilkanaście miesięcy trwało oblężenie, Tyniec jednak pozostał niezdobyty.
- Z Tyńca wyszła inicjatywa tłumaczenia Biblii na język polski z języków oryginalnych, znana jako Biblia Tysiąclecia. Tutaj również po II soborze watykańskim przygotowano polskie tłumaczenie ksiąg liturgicznych.