Wszystkie warsztaty połączone są ze zwiedzaniem Opactwa z przewodnikiem.

 


 

W klasztornych murach

Kim jest mnich? Jak wygląda dzień mnicha? Czym różnią się od siebie poszczególne zakony? Jak wyglądają klasztory i jakie było ich znaczenie w historii Europy?

Przykład opactwa Benedyktynów w Tyńcu posłuży przybliżeniu młodzieży roli zakonów w średniowiecznej Europie oraz ukaże ich wpływ na krajobraz kulturowy i religijny epoki.

Wiek uczestników:

–> Wersja I: klasy 7-8

–> Wersja II: klasy licealne

Wielkość grupy: do 30 osób

Czas trwania warsztatów ze zwiedzaniem: 1,5 godz.

Koszt od osoby ze zwiedzaniem i materiałami: 25 zł


 

Od tabliczki po e-booki, czyli historia książki

Jakie znaczenie ma książka w dziejach ludzkości? Jak książka zmieniała się na przestrzeni dziejów? Jakich materiałów pisarskich używano?

Młodzież w trakcie warsztatu pozna dzieje książki od starożytności do czasów współczesnych. W części praktycznej każdy z uczestników wykonuje swój własny ex-libris.

Wiek uczestników: od klasy 5

Wielkość grupy: do 30 osób

Czas trwania warsztatów ze zwiedzaniem: 1,5 godz.

Koszt od osoby ze zwiedzaniem i materiałami: 25 zł


 

Strażnicy tajemnic. Co to jest dziedzictwo kulturowe?

Czym jest dziedzictwo kulturowe? Czy warto chronić zabytki? Czy w planach na przyszłość powinno się uwzględniać myśl o tym co dawne?

Warsztaty mają za zadanie uczulić młodzież na znaczenie ochrony zabytków. W czasie zwiedzania klasztoru, dyskusji i zadań wykonywanych grupowo uczestnicy będą mogli zastanowić się nad znaczeniem dziedzictwa kulturowego.

Wiek uczestników: od klas 5

Wielkość grupy: do 30 osób

Czas trwania warsztatów ze zwiedzaniem: 1,5 godz.

Koszt od osoby ze zwiedzaniem i materiałami: 25 zł

***

W ramach projektu „Wolontariat dla dziedzictwa” współfinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa powstała gra STRAŻNICY TAJEMNIC poświęcona dziedzictwu kulturowemu.

Gra została przygotowana z myślą o wykorzystaniu jej m.in. na lekcjach historii, spotkaniach kółek regionalnych, szkolnych wycieczkach czy przy projektach uczniowskich. Świetnie nadaje się jako narzędzie motywujące do poznawania dziejów wybranego zabytku, odkrywania historii miejsca i jego mieszkańców. Może dotyczyć obiektów zarówno znanych, jak i zupełnie zapomnianych. Skłania do uważnego patrzenia i interpretacji, ćwiczy samodzielne myślenie, ale również pracę w grupie. Jej atutem jest to, że może dotyczyć dziedzictwa kulturowego dowolnie wybranego obszaru.

Gra polega na układaniu zagadek w grupach, a następnie rozwiązywaniu ich przez pozostałe drużyny.

POBIERZ PDF:

 

Zachęcamy do zabawy i wspólnego odkrywania piękna dziedzictwa kulturowego. Mamy nadzieję, iż poprzez bliższe poznanie zabytków młodzież przychylniejszym okiem spojrzy na to, co „stare” i dostrzeże w bogactwie naszej kultury i historii wartość, którą warto chronić i zachowywać dla następnych pokoleń.

Autorzy gry: Marta Graczyńska, Piotr Idziak, Barbara Łepkowska, Marta Sztwiertnia, Sebastian Wacięga, Katarzyna Zarzycka

Projekt graficzny: Magda Maruszka


 

W średniowiecznym skryptorium

Ile czasu trwało przepisywanie jednej księgi? Co było potrzebne do tej pracy? I jak to jest być skrybą?

Warsztat, odbywający się w zrekonstruowanym pomieszczeniu dawnego skryptorium, poświęcony jest tajnikom pracy skryby i iluminatora. Uczestnicy w czasie zajęć poznają dokładnie rolę i charakter skryptoriów klasztornych oraz kolejne etapy powstawania książki rękopiśmiennej, a na końcu sami próbują pisania gęsim piórem.

Wiek uczestników: każda grupa wiekowa młodzieży

Wielkość grupy: max. 22 osoby (przy większej ilości osób podział na dwie grupy; w czasie pracy z jedną grupą druga zwiedza Opactwo, a potem zamiana).
Czas trwania warsztatów ze zwiedzaniem: 1,5 godz.
Koszt od osoby:  35 zł


 

Informacje, zamówienia:

Tel.: (+48) 503 032 420; od poniedziałku do piątku w godzinach: 10:00-16:00.

Po rezerwacji telefonicznej prosimy o potwierdzenie zgłoszenia grupy na warsztaty drogą mailową:

E-mail: muzeum@benedyktyni.com

Udzielenie zgody na przetwarzanie danych jest dobrowolne, z tym, że odmowa udzielenia zgody uniemożliwia wzięcie udziału w działaniach Fundacji. Podane dane osobowe będą przetwarzane tylko w celu i przez czas niezbędny dla zapewnienia udziału w działaniach Fundacji. O tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane dowiesz się z naszej polityki prywatności.