Zarys tematu:

Karta z psałterza – Beatus Vir: warsztaty kaligrafii i iluminatorstwa

Popularny w średniowieczu rękopis, zawierający wszystkie 150 biblijnych psalmów, był często księgą bogato ilustrowaną. System dekoracji przekształcił się w ustalony zestaw zdobnych inicjałów, które rozpoczynały poszczególne części psałterza. Jeśli zdarzył się egzemplarz skromniej iluminowany, zawierał zazwyczaj zdobną pierwszą kartę. Karta ta zaczyna się od psalmu pierwszego słowami: Beatus vir qui non abiit in consilium impiorum… („Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą występnych, nie wchodzi na drogę grzeszników”). Inicjał B zaczynający werset był dekorowany. Czasem był to po porostu większy inicjał ornamentalny lub zoomorficzny. Często jednak, w przestrzeniach litery B, które formowały dwa brzuszki litery, pojawiały się sceny figuralne. Najczęściej odnosiły się do domniemanego autora psalmów, czyli króla Dawida. Dlatego w zachowanych egzemplarzach psałterzy mamy bardzo wiele inicjałów B ze scenami króla Dawida – muzyka grającego na różnych instrumentach. Pojawiają się tam też sceny z jego życia: Dawid w jaskini lwów, walka Dawida z Goliatem etc.

Na warsztatach zostaniecie zaproszeni do wykonania całej karty z początkiem pierwszego psalmu wraz ze zdobnym inicjałem B oraz fragmentem psalmu. Warsztaty będą obejmowały naukę lub doskonalenie minuskuły karolińskiej oraz wykonanie dekoracji malarskiej.

Adresaci:

Zapraszam wszystkich, którzy kochają piękno średniowiecznych rękopisów. Zarówno tych, którzy uczestniczyli już w warsztatach, jak i osoby, które chcą rozpocząć przygodę z kaligrafią i iluminacją.

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————
barbara bodziony małeBarbara Bodziony

– absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

——————————————————————————————————————————————

Termin:

  • 1–7.07.2019

Rozpoczęcie: poniedziałek godz. 9.00; zakończenie: niedziela godz. 13.00

Pozostałe terminy warsztatów iluminacji:

Pozostałe terminy warsztatów kaligrafii:

Koszt udziału wraz z materiałami:

700,00 zł + opłata za pobyt

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

 

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00