Zarys tematu:

Karta z sakramentarza Te Igitur z miniaturą rozpoczynająca Kanon Mszy św.

Te igitur clementissime Pater to pierwsze słowa Kanonu, które są jakby kontynuacją śpiewu Sanctus. Kapłan, który wypowiada lub śpiewa te słowa, woła do Boga – tego, którego lud Boży nazwał Świętym i Błogosławionym. Tekst kanonu rozpoczyna się w łacinie od litery T. Uważano dawniej, że nie jest to przypadek, iż tekst mówiący o zbawczej ofierze Chrystusa zaczyna się od litery przypominającej krzyż. Naturalną konsekwencją ikonograficzną tego faktu było umieszczanie w tym miejscu sceny ukrzyżowania. Czasami iluminator przekształcał literę T w ornamentalny krzyż, niekoniecznie dołączając do niego postacie. Tego typu przedstawienia spotykamy najczęściej w rękopisach sakramentarza. Była to księga zawierające różne teksty liturgiczne mszy i obrzędów sprawowania innych sakramentów. Była jedną z kilku ksiąg potrzebnych do odprawiania liturgii, które potem w toku historii Kościoła weszła w skład mszału.

 

W czasie Wielkiego Postu pochylamy się nad tajemnicą Krzyża. Warsztaty będą okazją do pogłębienia tej refleksji przy pracy nad kartą Te igitur z wizerunkiem Krzyża Świętego.

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————
barbara bodziony małeBarbara Bodziony

– absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

——————————————————————————————————————————————

Termin:

  • 2–6.03.2020 ODWOŁANE

Rozpoczęcie: poniedziałek godz. 9.00; zakończenie: piątek godz. 17.00

Pozostałe terminy warsztatów iluminacji:

Pozostałe terminy warsztatów kaligrafii:

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Koszt udziału wraz z materiałami:

650,00 zł + opłata za pobyt

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00