Siostry Benedyktynki ze Staniątek
zapraszają na koncert kolęd na rzecz klasztoru

w wykonaniu

Chóru Mieszanego Educatus

Uniwersytetu Pedagogicznego

oraz Smyczkowej Orkiestry Kameralnej

Uniwersytetu Pedagogicznego

pod kierownictwem

Małgorzaty Tęczyńskiej-Kęska

 

19 stycznia 2014 (niedziela), godz. 16.00

 

Wstęp za dobrowolną ofiarę na rzecz ogrzania i remontu opactwa

Kościół Opactwa św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

Staniątki 299, koło Niepołomic

www.benedyktynki.eu

 Patronat medialny: Radio Plus

 

PLAKAT_KONCERTU

Chór Mieszany EDUCATUS Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie powstał w kwietniu 2000 roku. Jego założycielem, dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Adam Korzeniowski. Zespół skupia w swych szeregach studentów, absolwentów jak również pracowników UP oraz innych krakowskich uczelni.

Celem, jaki wyznaczył sobie Chór Mieszany Educatus jest przede wszystkim wykonawstwo muzyki chóralnej różnych epok. Zaszczytem dla członków chóru jest reprezentowanie Uczelni na różnego rodzaju koncertach, festiwalach i konkursach zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Chór Educatus, pomimo bardzo krótkiego stażu śpiewaczego brał udział (między innymi u boku Radiowej Orkiestry Symfonicznej w Krakowie oraz Orkiestry Opery Krakowskiej) w koncertach z cyklu Vivat Academia, Vivat Musica!, organizowanych przez Akademię Pedagogiczną w Krakowie. Ponadto uczestniczył w Koncertach Edukacyjnych wykonywanych w auli Wydziału Pedagogicznego, a organizowanych przez Katedrę Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej (obecnie jest to Instytut) oraz przez Zakład Początkowego Nauczania Muzyki i Plastyki (obecnie Katedra Edukacji Artystycznej). Koncertował w pięciu edycjach Krakowskich Spotkań Chórów Akademickich. Ogromnym wyróżnieniem dla chóru było zaproszenie do wzięcia udziału w oprawie muzycznej ostatniej, VIII pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski w 2002 roku.

Chór Mieszany Educatus jest wielokrotnym zdobywcą „Złotego pasma” w Małopolskim Konkursie Chórów. W kwietniu 2004 zdobył „Złoty dyplom” w VIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Riva del Garda we Włoszech. W listopadzie tego samego roku zdobył srebrny medal na VIIOgólnopolskim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis.
W czerwcu 2005 roku zdobył GRAND PRIX w VII Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach.

W maju 2006 roku zdobył III miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Cantate Domino, a w lipcu dwa „Srebrne pasma” na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademickich w Pardubicach (Czechy).

W styczniu 2007 zdobył GRAND PRIX w XVI Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki Myślenice 2007″, w kwietniu tego samego roku „Złotą Strunę” na IX Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach, a w maju: złoty medal w kategorii chórów mieszanych, nagrodę dla najlepszego chóru zagranicznego oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu o tematyce sakralnej na Międzynarodowym Konkursie Chórów Akademickich w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Ponadto, na tym samym konkursie dyrygent chóru, Adam Korzeniowski, zdobył nagrodę indywidualną dla najlepszego dyrygenta.

W ostatnich dniach maja 2007 roku Chór Mieszany Educatus razem z Tivon Chamber Choir (Izrael), Camerata Academica Freiburg oraz Freiburger Kantatenchor (Niemcy) wziął udział w międzynarodowym projekcie muzycznym pod nazwą „Ku wspólnej przyszłości”. W październiku, kilka miesięcy później chór Educatus zdobył I miejsce w kategorii chórów mieszanych oraz wyróżnienie za wykonanie utworu współczesnego podczas II Rybnickiej Jesieni Chóralnej.
Chór Mieszany Educatus koncertował również we Francji, Grecji, Niemczech, Szwajcarii oraz Włoszech, gdzie m.in. dostąpił zaszczytu udziału w oprawie muzycznej mszy oraz koncertu w bazylice św. Marka w Wenecji. Rok 2008 to kolejne tournee artystyczne w karierze chóru. Tym razem trasa przebiegała przez Czechy, Niemcy i Francję, a wszystko połączone było z promocją nowej płyty CD Kolędy polskie i europejskie.

Wielkopostne zamyślenia w kwietniu 2009 roku pozwoliły chórowi kontynuować tradycje wykonywania dzieł wokalno-instrumentalnych (Fr. Schubert, Msza G-dur). W maju 2009 roku chór wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Republice Serbskiej (Bośnia i Hercegowina), na którym w dowód uznania za najlepsze wykonanie utworu serbskiego kompozytora otrzymał nagrodę specjalną. W odstępie zaledwie kilku dni, chór zawitał do Hajnówki na XXVIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Cerkiewnej, gdzie otrzymał drugą nagrodę w swojej kategorii.
W XXX rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II, Educatus został zaproszony do wzięcia udziału w spektaklu KRAKUS, w którym wystąpił razem z Baletem Dworskim Cracovia Danza oraz zespołem Muzycznym Piwnicy Świętego Norberta.

Rok 2010 Chór Mieszany Educatus przywitał udziałem w XIX Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Myślenicach. Ponownie, po 3 latach, zdobył GRAND PRIX, a także nagrodę za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego.

Jubileusz X-lecia przypadający na rok 2010 skłonił do podsumowań. Po raz pierwszy w historii zespołu przyznano Członkowstwa Honorowe. Otrzymały je osoby, którym Chór Mieszany Educatus wiele zawdzięcza i dzięki którym mógł przed laty zacząć funkcjonować.

W czerwcu 2010 roku, niejako potwierdzając słuszność i celowość swojej działalności, chór Educatus zakwalifikowany został do finału IMiędzynarodowego Konkursu Chóralnej Muzyki Sakralnej w Prevezie (Grecja), na którym zdobył Złoty medal w kategorii Chórów Mieszanych oraz Srebrny medal w kategorii chórów kameralnych, w utworzonym po raz pierwszy w historii zespołu składzie kameralnym. Dyrygent, Adam Korzeniowski, otrzymał nagrodę indywidualną dla najlepszego dyrygenta.

W roku akademickim 2010/2011 Chór Mieszany EDUCATUS Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie rozpoczął XI sezon artystyczny. Pasja i miłość chóralnego śpiewu pozwala nam wierzyć w słuszność obranej drogi.