Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Koncert w ramach festiwalu Emanacje w Tyńcu

Łukasz Długosz / Marcin Zdunik

Sobota, 22 lipca, 16:00

Tyniec

Opactwo Benedyktynów, Sala Petrus

Łukasz Długosz, flet

Marcin Zdunik, wiolonczela

Wstęp wolny 

Rezerwacja bezpłatnych biletów: www.emanacje.pl

w programie:

Jerzy Bauer – Akwarela dla dwóch. Na flet wiolonczelę i dla żartu (2017, prawykonanie światowe*)

Johann Sebastian Bach – Inwencja C-dur BWV 772

Ludwig van Beethoven – Duet C-dur WoO 27 nr 1

Johann Sebastian Bach – Inwencja c-moll BWV 773

Ludwig van Beethoven – Duet F-dur WoO 27 nr 2

Johann Sebastian Bach – Inwencja D-dur BWV 774

Ludwig van Beethoven – Duet B-dur WoO 27 nr 3

Johann Sebastian Bach – Inwencja d-moll BWV 775

Hector Villa-Lobos – Assobio a Jato W493 na flet i wiolonczelę

*Prawykonanie utworu Jerzego Bauera dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Marcin Zdunik

Polski wiolonczelista, solista i kameralista. Kształcił się pod kierunkiem wybitnych muzyków – Andrzeja Bauera i Juliusa Bergera, zaś wiedzę muzykologiczną zgłębiał studiując na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie sam prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku, posiada również tytuł doktora sztuk muzycznych.

Był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych. Ważną rolę w jego życiu artystycznym odgrywa współpraca z inspirującymi muzykami, m.in. z Nelsonem Goenerem, Gerardem Causse, Krzysztofem Jabłońskim i  Krzysztofem Jakowiczem. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World miał przywilej koncertować wspólnie z Gidonem Kremerem i Yuri Bashmetem. W 2009 roku ukazała się debiutancka płyta Marcina Zdunika zrealizowana z udziałem Orkiestry Kameralnej Wratislavia, pod kierownictwem Jana Staniendy, zawierająca m.in. nagrania dwóch koncertów wiolonczelowych J. Haydna. Za płytę tę otrzymał nagrodę Fryderyk 2010. Zarejestrował również komplet utworów na wiolonczelę i fortepian R. Schumanna (z pianistką Aleksandrą Świgut; NIFC 2014), „Fantazję na wiolonczelę i orkiestrę” M.Weinberga (z Orkiestrą Sinfonia Varsiovia pod dyr. A.Mustonena; TWON 2015) oraz szereg kompozycji kameralnych. Dokonał również wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Radia Słowackiego.

Łukasz Długosz

Uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven.

Jest laureatem licznych ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal czy Jacek Kaspszyk. Jest regularnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską, otrzymał szereg nagród fonograficznych w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA). Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców m.in.: Enjott Schneidera, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Michaela Colina, Pawła Łukaszewskiego i wielu innych. Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie i reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych.

Łukasz Długosz był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz  nagrody Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał szereg prestiżowych nagród i stypendiów m.in.: Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.