W tym roku świętujemy w opactwie tynieckim Rok Księgi, czyli poprzez różne wydarzenia: wystawy, warsztaty, wykłady przypominamy o historii książki, a zwłaszcza o czasach skrybów i skryptoriów, gdy książki powstawały ręcznie w zaciszu klasztornych murów i tylko dzięki żmudnej i cierpliwej pracy wiele dzieł antycznych i średniowiecznych przetrwało do naszych czasów. 

Jednocześnie rok 2018 w Polsce, to przede wszystkim 100-lecie odzyskania niepodległości i świętowanie wolnej Ojczyzny. 

Te dwa pozornie odległe tematy stały się inspiracją do konkursu literacko-plastycznego „Wolna i niepodległa. Moja opowieść o Ojczyźnie” skierowanego do szkół podstawowych. 

Zadaniem konkursowym jest:

– napisanie opowiadania/ krótkiej książki, zawierającego elementy historii, własnej refleksji o losach wolnej Polski, dotyczące walki o niepodległość lub sukcesów w budowaniu wolnej Ojczyzny.

– a następnie przepisanie ułożonego tekstu w formie książki o dowolnym formacie (do formatu A3 włącznie, nie większego), kształcie i technice, która w całości będzie wykonana ręcznie. Nie wolno pisać tekstu na komputerze ani drukować obrazków. Na konkurs zakwalifikują się tylko te prace, które zostaną ręcznie napisane oraz zilustrowane (nie ma ograniczeń co do techniki). 

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:

  1. uczniowie klas I-IV
  2. uczniowie klas V-VIII 

Termin nadsyłania prac: 30 listopada 2018

Rozstrzygnięcie konkursu: 17 grudnia 2018 

Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się 17 grudnia o godz. 14.00 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu (budynek Wielkiej Ruiny). Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które wzięły udział w konkursie. 

Szczegółowy regulamin konkursu: kliknij

UWAGA: W dniu 19 października została wprowadzona zmiana w regulaminie – grupy w klasach V-VIII mogą liczyć od 2 do 6 osób (wcześniejszy zapis 3 do 5 osób). 

 

Patronat: 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury