Fundacja Chronić Dobro w opactwie Benedyktynów w Tyńcu.

 

Fundacja Chronić Dobro,  kontynuuje zadania Benedyktyńskiego Instytut Kultury,  jej celem jest: ratowanie dziedzictwa kulturowego opactwa Benedyktynów w Tyńcu oraz propagowanie duchowości benedyktyńskiej, a także promowanie kultury, tradycji, historii i edukacji związanej z dziedzictwem opactwa Benedyktynów w Tyńcu

Nazwa fundacji nawiązuje do słów Jana Pawła II, który w liście z okazji 950-lecia opactwa tynieckiego przypomniał o roli św. Benedykta, który „stanął, by chronić dobro”. Taką też rolę odgrywały klasztory benedyktyńskie przez kolejne wieki. Chcemy, żeby słowa nadal były aktualne.

W codziennej działalności powyższe cele przekładają się przede wszystkim na propozycje dla przyjeżdżających do Tyńca gości – niezależnie od tego czy jest to turysta odwiedzający najstarszy klasztor w Polsce, osoba  na  rekreacyjnej wycieczce ścieżką rowerową lub promem czy gość szukający wyciszenia i duchowego wzmocnienia uczestnicząc w rekolekcjach i warsztatach – każdy jest oczekiwany i mile widziany w murach opactwa .

 

W ramach Fundacji Chronić Dobro prowadzona jest działalność:

– muzealna: opieka nad ekspozycją stałą Muzeum Opactwa i organizowanie wystaw czasowych

– edukacyjna: prowadzenie szerokiego spektrum warsztatów dla dzieci i dorosłych. Zajęcia dla dzieci mają przede wszystkim charakter lekcji muzealnych przybliżających historię najstarszego klasztoru w Polsce i znaczenie benedyktynów w kulturze europejskiej. Dla dorosłych prowadzone są rekolekcje i warsztaty mające przede wszystkim charakter duchowy i rozwojowy,  a także związane są z nabywaniem nowych umiejętności.

– kulturalna: kościół opactwa w Tyńcu, jak i sale Wielkiej Ruiny stanowią świetne zaplecze dla organizacji koncertów, spotkań, spektakli.

– projektowa: w celu przybliżenia dziedzictwa benedyktyńskiego przygotowywane są projekty skierowanie dla różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, seniorów, rodzin oraz projektu popularyzujące turystyczne klasztor.

 

Zarząd Fundacji tworzą:

Wiktor Mrzygłód – prezes zarządu

Michał T. Gronowski OSB – wiceprezes zarządu

Karol Cetwiński OSB – sekretarz zarządu

 

Komisja Rewizyjna:

Bartłomiej Wsół – prawnik

Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk – historyk sztuki

Jacek Elsner – ekonomista

Zespół Fundacji Chronić Dobro

Wiktor Mrzygłód
manager kultury

tel. +48 508 272 037
kulturabenedyktyni@gmail.com

Monika Tetela-Stankowska
dział edukacji

edukacja@benedyktyni.com

Marzena Gofroń i Urszula Udovichenko

Obsługa recepcji muzealnej

 

tel. +48 503 032 420

muzeum@benedyktyni.com

***

Współpracownicy:

Ewa Adamska-Starczyńska, Bartosz Furmanek, Monika Kocot, Kamila Korta-Czaja, Agnieszka Trygar, Zofia Żółtko, Anna Furmanek, Iwona Wrońska-Stopa, Justyna Serek, Krystian Węgrzyniak,
Bernadeta Klepacz

***

 

 

 

Działania Fundacji mogą Państwo wesprzeć przekazując darowiznę na konto:

mBank

Konto PLN: 70 1140 2004 0000 3902 8176 0867

Konto w EUR:  PL 48 1140 2004 0000 3112 1386 4725

Tytułem: darowizna na cele statutowe fundacji, bądź też precyzując, które konkretnie działania chcą Państwo wesprzeć.