Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Projekt „Od tabliczki po ebooki”, czyli z książką przez wieki

W tym roku świętujemy w opactwie tynieckim Rok Księgi i poprzez różne wydarzenia: wystawy, warsztaty, wykłady przypominamy o historii książki, a zwłaszcza o czasach skrybów i skryptoriów, gdy książki powstawały ręcznie w zaciszu klasztornych murów i tylko dzięki żmudnej i cierpliwej pracy wiele dzieł antycznych i średniowiecznych przetrwało do naszych czasów.

Z tej okazji w listopadzie zorganizowaliśmy w opactwie tynieckim Dni Książki dla uczniów szkół podstawowych, podczas których uczestnicy odkrywali jak krok po kroku powstawały książki w średniowieczu, a wszystko odbywało się poprzez aktywne warsztaty podczas których każdy wykonał swój pamiętnik.

Wprowadzenie do tematu i otrzymanie dużej piguły wiedzy było możliwe dzięki wizycie w rekonstrukcji średniowiecznego skryptorium i na wystawie czasowej „W klasztornym skryptorium”. Zaopatrzeni w wiedzę uczestnicy przystąpili do pracy. Wypisali ręcznie gęsim piórem pierwszą stronę swojego pamiętnika, ozdobili farbami inicjał na stronie, a następnie zszyli cały plik i ozdobili okładkę.

Hitem zajęć była wizyta we współczesnej drukarni przy wydawnictwie Tyniec. Docenienie mozolnej pracy skrybów średniowiecznych wypadło znacznie lepiej dzięki porównaniu jej z szybkim powstawaniem książek dziś. Dzieci były pod wrażeniem maszyn, które w kilka sekund mogą skleić całą książkę, a następnie przyciąć równo setki stron.

Mamy nadzieję, że projekt przyczyni się do wzrostu zainteresowania słowem pisanym i doceniania faktu, że dziś książki są tak łatwo dostępne (i zdecydowanie tańsze niż w średniowieczu :).

Łącznie w warsztatach wzięło udział 12 grup ze szkół z podkrakowskich miejscowości oraz ze świetlic środowiskowych.  

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury