TYNIEC

1000 LAT. TEN SAM KLASZTOR. TA SAMA REGUŁA

 

LEKCJA MUZEALNA

Czy mimo upływu czasu, przemijania kolejnych epok, zmian kultury i mentalności, ludzie potrafią nadal żyć zgodnie ze wskazaniami sprzed 1000 lat? Do jakiego stopnia jest to możliwe?

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu wyróżnia się na historyczno-kulturowej mapie Polski, będąc najstarszym istniejącym klasztorem męskim w tym kraju. Jego historia jest niemal tak długa, jak dzieje państwa polskiego. Jakże zmienił się widzialny krajobraz geograficzny i niewidzialny krajobraz kulturowy w ciągu 1000 lat! Okazuje się jednak, że w tym samym miejscu nadal żyją, mieszkają, modlą się i pracują mnisi poddani tej samej, co dawniej zasadzie: Regule św. Benedykta.
Jak to możliwe?
Czy rzeczywiście nie dotknęły ich żadne zmiany?
Jak przeobrażała się widzialna postać Opactwa w ciągu wieków?

W ramach lekcji muzealnej przewodnik, podczas 1-godzinnej wycieczki, oprowadzi zwiedzających po kościele opackim oraz gotyckich krużgankach, starym kapitularzu klasztornym i odtworzonym skryptorium.

Niniejsza lekcja muzealna została opracowana specjalnie na tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, by ukazać żywotność Reguły św. Benedykta na tynieckim wzgórzu, przekazywanej od pokoleń, aż do dziś.

Udział w tej lekcji muzealnej jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszego zapisu za pośrednictwem poczty elektronicznej: muzeum@benedyktyni.com. Prosimy o wiadomość mailową z informacją o chęci udziału w lekcji muzealnej.
Czas trwania: 1 h

KIEDY?
Sobota, 16 września, godziny 12:00 i 13:00.
Niedziela, 17 września, godziny 14:00, 15:00 i 16:00.

 

WARSZTATY

Z kolei podczas warsztatów introligatorskich uczestnicy będą mieli okazję uszyć własny notatnik, z wykorzystaniem papieru z trawy i innych surowych materiałów introligatorskich. Poznacie sposoby kompilowania i składania ksiąg, a także wykonania niepowtarzalnej i użytecznej pamiątki.

Udział w tych warsztatach również jest bezpłatny i wymaga wcześniejszego zapisu za pośrednictwem poczty elektronicznej: muzeum@benedyktyni.com. Prosimy o wiadomość mailową z informacją o chęci udziału w warsztatach.
Czas trwania: 1,5 h

KIEDY?
Sobota, 16 września, godziny 11:30 i 14:00.
Niedziela, 17 września, godziny 11:30 i 14:00.

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE

Również, zachęcamy do udziału w bezpłatnym oprowadzaniu kuratorskim po najnowszej wystawie: „Tynieckie skarby w rękach konserwatorów”. Kuratorzy wystawy opowiedzą wówczas o pracach konserwatorskich prowadzonych przez wykładowców krakowskiej ASP na przestrzeni ostatnich 70 lat, a także o tym, dlaczego praca konserwatora dzieł sztuki jest zawodem wyjątkowym i bardzo dziś potrzebnym.

Czas trwania: 1 h
Udział w oprowadzaniu kuratorskim nie wymaga wcześniejszego zapisu.

KIEDY?
Sobota, 16 września, godzina 13:00.
Niedziela, 17 września, godzina 13:00.

 

Zapraszamy!

 

Zob.: Strona EDD 2023 – „1000 lat. Ten sam klasztor. Ta sama Reguła”