Zarys tematu:

Jeżeli masz problem z modlitwą, zacznij pościć – ta sentencja o. Piotra Rostworowskiego wyraża odwieczną mądrość, która pozostaje aktualna. Od najdawniejszych czasów post należał do podstawowych praktyk religijnych. Dzisiaj praktykują go także ludzie w innych, pozareligijnych celach. Jednak ścisłe powiązanie postu, jałmużny i modlitwy potwierdzają wszystkie religijne tradycje i epoki.

Post wg św. Hildegardy służy leczeniu zarówno duszy, jak i ciała. Właściwie przeprowadzony w sposób łagodny i bezpieczny oczyszcza ciało i duszę przy zachowaniu pełnej witalności,  dobrego samopoczucia i nastroju bez odczucia głodu.

 

Adresaci:

W rekolekcjach mogą wziąć udział wszyscy dorośli, którym nie przeszkadza choroba i pragną doświadczyć duchowej  jedności modlitwy i postu. Przeciwwskazania do podjęcia postu wg Hildegardy to: nerwice, choroby psychiczne, ostre infekcje, wyniszczenie organizmu spowodowane chorobą nowotworową, gruźlica, ogólny bardzo zły stan zdrowia, a także melancholia, pycha, brak umiaru, niestałość i weltschmerz.

 

Prowadzący:

————————————————————————————————————————————

Alfreda Walkowska 2010 (Kopiowanie)Alfreda Walkowska

– doktorantka Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, jedyna dyplomowana terapeutka medycyny Hildegardy w Polsce, twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy, inicjatorka i prezes Stowarzyszenia „Krąg Przyjaciół św. Hildegardy”, autorka książki Powrót do harmonii. Od 1992 roku popularyzuje w Polsce wiedzę o osobie i dziele średniowiecznej niemieckiej wizjonerki św. Hildegardy z Bingen. Działalność naukową wiąże z prowadzeniem Centrum, w którym system leczenia Świętej znajduje praktyczne zastosowanie w celu przywracania harmonii ciała i ducha przy użyciu w pełni naturalnych metod. Od wielu lat związana z Benedyktyńskim Instytutem Kultury, poprzez prowadzenie rekolekcji z postem według św. Hildegardy, warsztatów „Program zdrowia wg św. Hildegardy”.

——————————————————————————————————————————————

O.Włodzimierz Zatorski [800x600]O. Włodzimierz Zatorski OSB

 urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie.  Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: PrzebaczenieOtworzyć serceDar sumieniaMilczeć, aby usłyszećDroga człowiekaOsiem duchów złaPo owocach poznacie. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 spędził w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. Od 2013 pełni funkcję podprzeora.

——————————————————————————————————————————————

Terminy:

 • 15-21.04.2013 (o. Włodzimierz Zatorski)
 • 915/17.08.2013
 • 19-25.10.2013
 • 10-16.03.2014
 • 31.03-6.04.2014

Rozpoczęcie poniedziałek o godz. 17.00 Zakończenie niedziela o godz. 14.00

 

Przygotowując się do rekolekcji z postem prosimy:

 • odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu (jeśli jest taka potrzeba) i poprosić o opinię na temat zdolności do podjęcia postu
 •  powiadomić o chorobach przewlekłych i zabrać ze sobą wystarczającą ilość leków zalecanych przez lekarza
 • zastosować 2–3 dniową dietę wprowadzającą (dużo jabłek, najlepiej pieczonych lub gotowanych; orkisz, ograniczenie białka zwierzęcego).

Post przebiega według sprawdzonych reguł św. Hildegardy:

 

 • dieta postna: podstawę tworzy orkisz, wywary warzywne, owocowe, herbaty ziołowe, napoje, przyprawy wg receptur św. Hildegardy
 • wykłady codzienne z zakresu nauki św. Hildegardy
 • poszukiwanie harmonii ducha – codzienna Msza św., medytacja, refleksje o życiu chrześcijańskim, możliwość spowiedzi św.
 • dużo świeżego powietrza (spacery, wycieczki)
 • rezygnacja (wskazana!) z alkoholu, nikotyny, kawy prawdziwej, leków, których zażywanie nie jest konieczne

 

Należy zabrać ze sobą: strój sportowy, wygodne obuwie, termofor i swój ulubiony kubek (lepiej większy) do picia.

 

Każda seria rekolekcyjna ma inny temat duchowych refleksji. Uczestnicy rekolekcji są zapraszani do udziału w modlitwie liturgicznej mnichów, do indywidualnej medytacji, wprowadzani w osobiste czytanie Pisma Świętego. Każdy uczestnik ma możliwość indywidualnej rozmowy z mnichem.

 

 

Koszt udziału:

od 990 zł w zależności od rodzaju pokoju

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

 

Zapisz się:

tel. (0-12) 688 5 450, recepcja@benedyktyni.com