TYNIKE IKRA    /  WYDARZENIA  /   Wielkanoc – fotografie / WARSZTATY

 

Na pierwszy rzut oka – grecki termin, ale kryje się tutaj złożenie skrótów dwóch słów: tyniecka ikebana (w wersji graficznej podkreślone szarym walorem ike). To ogólna nazwa autorskiego programu układania kwiatów, który opracował i prowadzi o. Hieronim St. Kreis OSB.

Japończycy przyjęli zalążki sztuki układania kwiatów od Chińczyków, przetworzyli ją gruntownie, rozwinęli we własną sztukę narodową i rozpowszechnili ją po świecie do tego stopnia, że mało kto na Zachodzie mówi o ikebanie innych krajów Dalekiego Wschodu, chociaż ta w nich istnieje bez rozgłosu.

Tyniecka ikebana to w tym kontekście zjawisko nowe. Stanowi adaptację formy do przekazu Ewangelii, podobną do przyjęcia i przetworzenia myśli i sztuki greckiej przez chrześcijaństwo. W Tyńcu ikebana zaczęła się rozwijać, jako język przekazujący skutecznie orędzie liturgiczne – kwiaty w liturgii. Dla potrzeb liturgii została od podstaw przemyślana i przepracowana, dając wyselekcjonowaną rodzimą odmianę. Ta odmiana nie jest zarezerwowana wyłącznie dla benedyktyńskiego opactwa. Nazwa wskazuje tylko jej dom.

Można ją przeszczepić do własnego domowego zacisza – kwiaty u ciebie.

Oba wymiary ikebany są w polu naszych poszukiwań.

Tyniecka ikebana (tynike) czeka na Ciebie.

 

Pytania zwiazane z tematem: TYNIECKA IKEBANA można kierować na adres: tynike@benedyktyni.pl