Książka jest fundamentem cywilizacji europejskiej. Ważną rolę w jej przechowywaniu, jak również tworzeniu, odegrali średniowieczni mnisi, pracujący w zaciszu klasztornych skryptoriów. Jak zanotował w połowie IX w. jeden z nich, kończąc przepisywanie pewnej księgi: „Choć tylko trzy palce piszą, to jednak trudzi się całe ciało”. Dzisiaj już nie zdajemy sobie do końca sprawy, jak bardzo złożoną i pracochłonną, aczkolwiek piękną, była praca skryby. I właśnie dlatego chcemy zaproponować różnorodne zajęcia (kaligrafia, iluminowanie rękopisu), które pozwolą w praktyczny sposób wniknąć w tajniki codziennej pracy kopisty. Dzięki rekonstrukcji średniowiecznego skryptorium, opactwo w Tyńcu umożliwia wszystkim zainteresowanym niezwykłą podróż w czasie do zamierzchłej przeszłości, w której kształtowały się zręby naszej cywilizacji europejskiej. Do tej fascynującej przygody zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.

 

Unikatowa oferta Opactwa Benedyktynów w Tyńcu dostępna od 23 kwietnia 2012 roku. Pierwsza w Polsce rekonstrukcja średniowiecznego skryptorium przeznaczona na warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Żywe lekcje historii stanowiące atrakcyjne wzbogacenie zajęć szkolnych.

Zapraszamy na trzy tematy warsztatów:

  • W średniowiecznym skryptorium – warsztat poświęcony tajnikom pracy skryby i iluminatora. Uczestnicy w czasie zajęć poznają dokładnie rolę i charakter skryptoriów klasztornych oraz kolejne etapy powstawania książki rękopiśmiennej.

Wielkość grupy: do 20 osób (przy większej ilości podział na pół ze zwiedzaniem).
Czas trwania zajęć: 1,5 godz.
Koszt od osoby: 20,00 zł

 

  • Zajęcia kaligrafii – rozwinięcie zajęć w średniowiecznym skryptorium. Nacisk położony jest na praktyczny aspekt pracy skryby. Uczestnicy poznają różne rodzaje pisma średniowiecznego. Czas trwania zajęć oraz ich cena ustalana jest indywidualnie z każdą grupą.
  • Zajęcia z iluminacji – zajęcia poświęcone są przede wszystkim iluminacjom średniowiecznym. W ramach warsztatów uczestnicy wykonują miniatury książkowe. Czas trwania zajęć oraz ich cena ustalana jest indywidualnie z każdą grupą.

Pobierz ofertę warsztatów w skryptorium

Zamówienia i informacje:

Fundacja Chronić Dobro
tel. 012 688 54 59 ; od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00

Po rezerwacji telefonicznej prosimy o potwierdzenie zgłoszenia grupy na warsztaty drogą mailową:
e-mail: edukacja@benedyktyni.com

 

Projekt „W średniowiecznym skryptorium” został sfinansowany przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga działającą przy Citi Handlowy.

FK logotyp [800x600]