W 2019 roku opactwo tynieckie obchodzi jubileusz 80. rocznicy powrotu benedyktynów do Tyńca (1939-2019). Z tej okazji zapraszamy szkoły podstawowe na cykl warsztatów poświęconych sztuce konserwacji i ochronie dziedzictwa kulturowego.

Zabytki upiększają przestrzeń wokół nas. Mamy poczucie, że łączą nas z poprzednimi pokoleniami i zostaną długo po nas. Jednak nawet najtrwalsza materia skazana jest na przemijanie i jak wiele bezcennych dzieł sztuki nie przetrwało do naszych czasów, tak też wiele niszczeje na naszych oczach. Są też szczęśliwie takie, które za naszego życia odzyskują dawny blask. Należy do nich opactwo tynieckie, w którym po długich latach odbudowy z ruin (od lat 40-tych do 2008 roku) regularnie prowadzone są prace konserwatorskie.

 

Na warsztatach przyjrzymy się uważniej wiekowym zabytkom. Zobaczymy oryginalne dzieła sztuki, które znajdują się na wzgórzu od setek lat. Zastanowimy się, czy zachowały swój pierwotny blask lub czy potrzebna im była pomoc konserwatorska. Sprawdzimy też, czy sami możemy odnaleźć ślady zmian dokonywanych w przeszłości, czy potrafimy „czytać” z zabytków. Na koniec spróbujemy własnych sił, aby sprawdzić, jakie umiejętności przydatne są w pracy konserwatora.

Terminy: możliwość rezerwacji warsztatów od 10 do 18 czerwca, dzień i godzina do ustalenia.

Decyduje kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc bardzo ograniczona.

Zgłoszenia: tel. 508 272 037, mail: kultura@benedyktyni.com

 

Organizator: Fundacja Chronić Dobro

Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm jutra”