Zarys tematu

Zapraszamy na warsztaty „słowa i obrazu”, będące próbą wyjścia na wewnętrzną pustynię, na której punktem odniesienia będą dla nas, tak jak oazy, słowa Ojców Pustyni, poetów i myślicieli oraz obrazy artystów dawnych i współczesnych.

Głównym celem warsztatów będzie autorefleksja w kontekście znaczeń, jakie niesie sztuka, zaangażowanie własnej wrażliwości i wyobraźni, rozwój postawy twórczej.

Będziemy stawiać pytania i szukać na nie odpowiedzi zarówno słowem, jak i językiem plastyki. Proponujemy techniki, którymi może posłużyć się nieprofesjonalista, a które pozwalają jednak doświadczyć myślenia obrazem.

Pustynia, na którą wychodzili Ojcowie, była miejscem, w którym praca stawała się modlitwą. Powtarzane psalmy wpisywały się w rytm prostych czynności, jak wyplatanie koszy czy skręcanie lin. Pustynia kwitła słowami modlitw i mozolnym wysiłkiem codziennego trudu. Przedmioty codziennego życia stawały się narzędziem medytacji. Przedmiot omodlony, przedmiot zapamiętany wraz ze słowami pisma stawał się całością, przestawał być rzeczą pośród rzeczy, ale „cieleśnie wychodził naprzeciw”. Ta miłość do przedmiotu przetrwała w sztuce średniowiecza kochającej detale rzeczywistości. W drodze przez pustynię rozumianą jako miejsce spotkania z Bogiem, w którym zakwita wewnętrzny ogród duszy, będą towarzyszyły nam dzieła dawne (m.in. Roberta Campina, Jana Van Eycka) oraz współczesne (Thomasa Mertona, Josiaha McElheny’ego, Hiroshiego Sugimoto), w których pobrzmiewa echo podobnego sposobu patrzenia na świat. Z ołówkiem i pędzlem w dłoni zatrzymamy się na obserwacji rekwizytów codziennego życia jako przedmiotów kontemplacji.

Adresaci

Wszystkie osoby zainteresowane tematem, chcące pochylić się nad treściami łączącymi się z tajemnicą pustyni, jako miejsca dobrej samotności.

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

Monika Wlezień - zdjęcieMonika Wlezień – historyk sztuki, muzealnik, pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie, autor wielu projektów edukacyjnych. W latach 2000-2007 kierownik Sekcji Edukacji Muzeum. W MNK prowadziła przez dziesięć lat cykl wykładów „Arcydzieła sztuki”. W 2012 roku projekt “HEAD”, którego była kuratorem, został uznany za najlepszy w Polsce projekt edukacyjny skierowany do osób dorosłych, w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Projekt nagrodzono w konkursie „EDUinspiracje” objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

——————————————————————————————————————————————

 

anna ambrozyAnna Ambroży-Kowalska – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się grafiką warsztatową, ceramiką i rzeźbą. Prowadzi pracownie ceramiki i małej formy rzeźbiarskiej dla dorosłych przy Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie. Opracowuje i realizuje autorskie warsztaty edukacyjne dla nauczycieli z zakresu technik plastycznych w arteterapii. Dwukrotnie wyróżniona w Ogólnopolskim Konkurskie Rzeźby Ceramicznej w Zakopanem (2011, 2014) oraz w konkursie ceramicznym w ramach Festiwalu Wysokich Temperatur na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2014). Współpracuje przy projektach artystycznych i edukacyjnych dla dzieci i młodzieży (m.in. Ekolokacja 2014).

 

——————————————————————————————————————————————

Terminy:

  • 17–18.10.2015 – ODWOŁANE

  • 18–19.06.2016

Rozpoczęcie: godz. 16.00; zakończenie: godz. 16.00

 

 

Koszt udziału:

120 zł + opłata za pobyt

Suma obejmuje koszt prowadzenia, materiałów plastycznych i wydruków.

Istnieje również możliwość udziału w warsztatach bez korzystania z noclegu.

 

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

 

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00

 

Przeczytaj i napisz opinie o warsztatach na naszym BLOGU