Zarys tematu

Warsztaty „ Tajemnice ziół” podzielono na trzy części, z których każda realizowana jest w innym terminie, dzięki czemu osoby interesujące się ziołami mogą wybrać problematykę zgodną z ich zainteresowaniami.

  1. W części pierwszej, „Bliżej raju”, uczestnicy zapoznają się z: historią ogrodów zielarskich, wymaganiami glebowymi i klimatycznymi najważniejszych gatunków ziół, zasadami projektowania, uprawy, zbioru oraz sposobami przetwarzania surowców zielarskich. Omówiona zostanie funkcja i rola ziół w ogrodach warzywnych, aromatycznych i sadach oraz preparaty wytwarzane z roślin zielarskich i stosowane na plantacjach i w ogrodach ekologicznych, a także w ogrodach przydomowych i na działkach. Na warsztatach przedstawione zostaną ozdobne gatunki ziół stosowane do świeżych lub suszonych bukietów oraz aromatycznych mieszanek ziołowych.

  2. Część druga warsztatów, „Kolorowa kuchnia”, poświęcona jest gatunkom przyprawowym, nadającym barwę, smak i aromat potrawom oraz wspomagającym trawienie. Omówione zostanie miejsce ziół w piramidzie żywieniowej, składniki funkcjonalne występujące w ziołach, a w szczególności witaminy, antyoksydanty i inne wybrane substancje biologicznie czynne. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z metodami przetwarzania surowców zielarskich (napary, odwary, wyciągi, nalewki, masła, sosy i dipy ziołowe) oraz ze sporządzaniem i wykorzystaniem mieszanek przyprawowych.

  3. Część trzecia to „Tajemnice piękna”. Jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu wykorzystującą zioła jest aktualnie kosmetyka. We współczesnym świecie obserwuje się powrót do surowców naturalnych w wielu dziedzinach, a w szczególności w produkcji kosmeceutyków (kosmetyków o działaniu leczniczym), dlatego trzecia część warsztatów poświęcona jest wykorzystaniu ziół, a w szczególności roślin olejkowych w aromaterapii i kosmetykach wytwarzanych w warunkach domowych. Obecnie szacuje się, że około 40 tys. gatunków roślin posiada właściwości lecznicze, a w handlu znajduje się ponad 900 gatunków, w tym liczne o działaniu korzystnym dla skóry. Poszczególne wykłady poświęcone będą substancjom czynnym występującym w roślinach zielarskich, w szczególności roślinom olejkowym i olejom bazowym wykorzystywanym w kosmetykach. Omówione zostanie zarówno pożądane, jak i niepożądane działanie ziół w kosmetykach. Na warsztatach uczestnicy przygotują mydła, maseczki, kremy i inne specyfiki.

Adresaci

Warsztaty „Bliżej raju” adresowane są do osób zainteresowanych historią zielarstwa i ziołolecznictwa, uprawą gatunków roślin zielarskich w mieszkaniach, na działkach i w ogrodach przydomowych, znaczeniem ziół w sadownictwie, a także wykorzystaniem korzystnego i ochronnego sąsiedztwa ziół w uprawie współrzędnej z warzywami i roślinami ozdobnymi.

Druga część warsztatów, „Kolorowa kuchnia”, przeznaczona jest dla osób, które interesują się wykorzystaniem roślin zielarskich w sztuce kulinarnej. Celem stosowania roślin zielarskich w kuchni jest nie tylko uatrakcyjnienie barwy, smaku i aromatu potraw, ale także wzbogacenie racji pokarmowych w witaminy i antyoksydanty oraz inne substancje biologicznie czynne i wspomagające trawienie. Zachęcamy do udziału osoby, które chcą nauczyć się, jak stosować świeże zioła w warunkach domowych i jak sporządzać przyprawy ziołowe.

Część trzecia warsztatów „Tajemnice ziół” (Zioła w kosmetykach) poświęcona jest wykorzystaniu roślin olejkowych w kosmetykach wytwarzanych w warunkach domowych. Omówione zostanie zarówno pożądane, jak i niepożądane działanie ziół. Zajęcia przeznaczone są dla osób, które już stosują lub zamierzają same olejki eteryczne w aromaterapii i chcą poznać właściwe zasady ich podawania, które aktualnie obowiązują.

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

Elzbieta_Pisulewska [800x600]prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska – pracuje na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi badania dotyczące technologii uprawy roślin zbożowych, strączkowych, oleistych i zielarskich oraz jakości uzyskanych plonów. Badania nad roślinami zielarskimi dotyczą zarówno plantacji produkcyjnych gatunków przyprawowych i leczniczych, jak i sposobu wykorzystania surowców. Jest autorem lub współautorem ponad 200 pozycji wydanych drukiem. Przebywała na stażach naukowych w Anglii, Irlandii i Holandii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Agronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.

——————————————————————————————————————————————

Terminy

Tygodniowe:

  • 27–31.07.2015 (warsztaty tygodniowe na których zaprezentowane zostaną zagadnienia warsztatów weekendowych w skondensowanej formie)

Weekendowe:

  • 11–13.09.2015

  • 13–15.05.2016

  • 24–26.06.2016

Rozpoczęcie: godz. 16.45  Zakończenie: godz. 14.00

 

Koszt udziału

350 zł + opłata za pobyt (warsztaty weekendowe)

500 zł + opłata za pobyt (warsztaty tygodniowe)

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

 

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00