Zarys tematu

Nie tylko Biblia, ale i cała nasza historia wskazuje na to, że człowiek jest istotą społeczną; stworzony jest do budowania relacji. Podstawowym środowiskiem, w którym rozwijamy się, czujemy się sobą i doświadczamy szczęścia, jest nasza rodzina – szeroko rozumiana – a także bliscy przyjaciele, niewielkie społeczności, w których pracujemy i realizujemy swoje pasje i życiowe misje. W następnej kolejności można by wymienić wspólnotę narodu, wiary, idei…

To wszystko oczywiście ładnie brzmi, tylko coraz mniej ma wspólnego z doświadczeniem codziennego życia. Życie pokazuje, że rwą się więzi pomiędzy ludźmi. Rozpadają się małżeństwa, rodziny, przyjaźnie… Świat ludzkich relacji wygląda dobrze tylko na portalach społecznościowych.

Czy tylko powszechny brak czasu jest tego przyczyną? Raczej nasz sposób myślenia o relacjach jest błędny i wpędza nas w kłopoty. Prawda, która może zmienić nasze życie, jest właściwie bardzo prosta: Relacje NIE SĄ strukturą TRWAŁĄ.

Trzeba to sobie szczerze powiedzieć i zrozumieć konsekwencje tego banalnego na pozór stwierdzenia. Relacje pozostawione same sobie po prostu rozpadną się, tak jak rozpada się wszystko we wszechświecie: samochód, dom, altana w ogrodzie, nawet sam człowiek, jeśli o siebie nie zadba. Aby powstrzymać ten naturalny proces trzeba włożyć sporo energii, zaangażowania i systematycznej pracy. Warto poznać naturalne mechanizmy rozpadu relacji i sposoby budowania dobrych relacji na co dzień. Warto uświadomić sobie, jak bardzo kobiety i mężczyźni różnią się w podejściu do relacji, miłości, wolności i jakie są skutki tych różnic dla naszego życia. Dobre zrozumienie siebie i otwarta, pełna zaufania postawa wobec drugiej osoby pomagają nam budować więzi pełne miłości i trwałe.

Trzeba też dodać, że podstawą wszelkich relacji są dobre relacje ze sobą i z Bogiem. Bez szacunku i zaufania do samego siebie nie jesteśmy na tyle wolni wewnętrznie, by rzeczywiście obdarzyć miłością drugiego człowieka. Jednak poczucia własnej wartości nie da się zbudować bez Boga, ponieważ to Bóg, jako Stwórca, jest źródłem wszelkiej wiedzy o nas i wszelkiej miłości.

Adresaci

  • osoby w każdym wieku i każdego stanu, które pragną lepiej zrozumieć siebie i poprawić swoje relacje z bliskimi i z Bogiem;
  • osoby, które szukają skutecznych sposobów budowania relacji w małżeństwie i rodzinie, chcą zrozumieć przyczyny rozpadu relacji i różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami w podejściu do relacji;
  • osoby, które chcą lepiej rozumieć innych ludzi i poprawić komunikację – szczególnie z osobami płci przeciwnej.

 

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

 Beata Kołodziej – pisarka, autorka książek dla dzieci i dorosłych, scenarzystka, reżyserka. Z wykształcenia biolog. Prywatnie szczęśliwa mama, żona i babcia.

Jest autorką kilkudziesięciu książek, w tym książki „Czas na kobiecość. Czyli podróż do samej siebie” (Homo Dei, 2016), audiobooka „Królowa czy niewolnica? Dlaczego sposób, w jaki dotąd budowałaś relacje nie działa?”  (RTCK, 2016) oraz programu internetowego „Jak zacząć uzdrawiać trudne relacje” (www.naprawrelacje.pl). Od kilku lat prowadzi warsztaty poświęcone relacjom i tematyce kobiecości. Jest oblatką tyniecką. Strona internetowa pisarki: www.beata.kolodziej.edu.pl 

——————————————————————————————————————————————

o.konrad_malys (Kopiowanie)O. Konrad Małys OSB

 studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, pierwsze śluby złożył w roku 1990, święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r.; z zamiłowania liturgista. Pracował w wydawnictwie Tyniec, w latach 2000–2006 pełnił funkcję mistrza nowicjatu. Był także wizytatorem Kongregacji Niepokalanego Poczęcia SS. Benedyktynek Mniszek w Polsce. W latach 2013-2015 Przeor Administrator opactwa. Obecnie mistrz nowicjatu.

——————————————————————————————————————————————

Terminy:

  • 17-19.08 2018
  • 1 – 3.02.2019

Rozpoczęcie: w piątek o godz. 17.00, zakończenie: w niedzielę o godz. 13.30.

 

Plan warsztatów:

Piątek

17.00 Modlitwa z mnichami – Nieszpory

18.00 Kolacja

18.40 Wprowadzenie do warsztatów o. Konrad Małys, Beata Kołodziej

19.30 Modlitwa z mnichami – Wigilie (Godzina czytań z następnego dnia) i Kompleta

 

Sobota

6.00 Modlitwa z mnichami – Jutrznia

6.30 Eucharystia z mnichami

7.30 Śniadanie

8.30-11.00 Konferencja i warsztaty (z przerwą na kawę) – prowadzi p. Beata Kołodziej. Temat: Relacje z punktu widzenia kobiet i mężczyzn. Nieporozumienia i różnice w podejściu do podstawowych wartości jak miłość i wolność.

11.30 Konferencja – o. Konrad Małys

13.00 Obiad

14.00 Możliwość zwiedzenia klasztoru z przewodnikiem 

15.30 Warsztaty „Mechanizmy rozpadu relacji i metody budowania dobrych relacji” – p. Beata Kołodziej

17.00 Modlitwa z mnichami – Nieszpory

18.00 Kolacja

18.30 Spotkanie dyskusyjne – o. Konrad Małys oraz p. Beata Kołodziej

19.30 Modlitwa z mnichami – Wigilie i Kompleta

 

Niedziela

7.30 Jutrznia

8.00 Śniadanie

9.00 Konferencja „Jak ze sobą rozmawiać, czyli sztuka dobrej komunikacji” – p. Beata Kołodziej

10.10 Modlitwa przedpołudniowa z mnichami

10.30 Eucharystia z mnichami

12.00 Podsumowanie warsztatów – prowadzi o. Konrad Małys oraz p. Beata Kołodziej

13.00 Obiad 

 

W trakcie warsztatów „Czas na relacje” możliwe jest spotkanie indywidualne z o. Konradem. Potrzebę takiego spotkania należy zgłosić bezpośrednio o. Konradowi, najlepiej w piątek lub sobotę.

 

Koszt udziału

250,00 zł od osoby + opłata za pobyt 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

informacje:

tel. (12) 688 5 450

Zapisz się:

rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00

 

PRZECZYTAJ OPINIE O TYCH WARSZTATACH NA NASZYM BLOGU

PRZECZYTAJ OPINIE O TYCH WARSZTATACH NA NASZYM BLOGU 2