Zarys tematu

 • Kaligrafia – uncjała

  W ten weekend współautorka podręcznika do kaligrafii „Piękna Litera” zaprasza na warsztaty kaligrafii, na których zapoznacie się z pismem uncjalnym.

  Uncjała jest typem pisma kodeksowego majuskulnego, które wodzi się z rzymskiej kapitały (eleganckiej). Na powstanie tego pisma miało wpływ kilka czynników, przede wszystkim zmiana materiału pisarskiego i jednocześnie narzędzi. Dopóki pisano na papirusie za pomocą trzcinki, łatwiej było na włóknach karty kreślić kanciaste litery kapitały. Kiedy zaczęto pisać na pergaminie, jego gładkość i elastyczność pióra ptasiego skłaniała skrybę do kreślenia liter o kształtach lżejszych, zdradzających tendencje do zaokrąglania linii prostych i łamań. Tak powstało bardziej potoczne pismo, tzw. kurrenta kapitalna, która wprowadza do pisma łacińskiego dwa elementy: okrągłość i system czteroliniowy, czyli minuskulny. Element uncjalny, który objawił się w skłonności do zaokrąglania prostych i łamanych pod kątem prostym trzonków liter kapitały, wprowadził do majuskuły szereg liter o formach okrągłych. Pismo nie zatraciło przez to formy majuskulnej, choć kilka liter zaczerpnęło z formującej się jednocześnie minuskuły.

  Najstarsze ślady pisma uncjalnego pochodzą już z III wieku i zachowały się w kamieniu (inskrypcje z półn. Afryki), ale niewątpliwie pismo to było typowo książkowym, przeznaczonym do miękkiego materiału. Pierwsze dochowane przykłady uncjały książkowej pochodzą z IV wieku, są więc współczesne najdawniejszym zabytkom pisanym kapitałą, nad którą już w V wieku uncjała zyskuje przewagę. Jej upowszechnienie zbiegło się w czasie z oficjalnym przyjęciem chrześcijaństwa przez Cesarstwo. Stała się ulubionym pismem kodeksów biblijnych. Kodeksów uncjalnych o treściach chrześcijańskich jest tak wiele, że niektórzy paleografowie nazywają uncjałę pismem chrześcijańskim w przeciwieństwie do pogańskiej kapitały.

  Od końca VIII wieku uncjała powoli wychodzi z użycia, ustępując miejsca minuskule karolińskiej. Nie zarzucono jej jednak zupełnie, dzięki swojej dekoracyjnej formie utrzymała się w nagłówkach i inicjałach, zwłaszcza w tekstach kościelnych.

  Adresaci

  Osoby, które fascynuje piękno średniowiecznej dekoracji książki rękopiśmiennej; bez względu na wiek oraz doświadczenie plastyczne.

  Prowadzący:

  ——————————————————————————————————————————————
  barbara bodziony małeBarbara Bodziony

  – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

  ——————————————————————————————————————————————

  Termin:

  Pozostałe terminy:

  Rozpoczęcie:  godz. 18.45, zakończenie:  godz. 13.30

  Koszt udziału wraz z materiałami:

  250,00 zł + opłata za pobyt

  STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

  Zapisz się:

  tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

  Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

  8:00 – 16:00

PROGRAM WARSZTATÓW 
Piątek
 
18.00 – Kolacja
18.45 – Konferencja o. Wojciecha Wójtowicza OSB 
19.30 – Wigilie i Kompleta
Sobota
6.00 – Jutrznia
6.30 – Msza święta konwentualna
7.30 – Śniadanie
9.00 – Warsztaty
12.50 – Modlitwa południowa
13.00 – Obiad, czas odpoczynku
14.00 – Zwiedzanie klasztoru (dla zainteresowanych)
15.00 – Warsztaty
17.00 – Nieszpory
18.00 – Kolacja
19.30 – Wigilie i Kompleta
Niedziela
7.30 – Jutrznia
8.00 – Śniadanie
9.00 – Warsztaty
10.10 – Modlitwa przedpołudniowa
10.30 – Msza święta konwentualna
11.45 – Warsztaty
13.00 – Obiad
 

KLIKNIJ ABY PRZECZYTAĆ INFORMACJE O TYCH WARSZTATACH NA NASZYM BLOGU CZ.1

KLIKNIJ ABY PRZECZYTAĆ OPINIE O TYCH WARSZTATACH CZ.2