I. Kaligrafia dla każdego w Tyńcu (sezon letni):

 

 

Podczas warsztatów uczestnik dowie się, jak ostrzyć gęsie pióro, z czego wyrabiany jest tradycyjny atrament, a także karty średniowiecznych ksiąg, na czym polegał zawód skryby. Ponadto przećwiczy własnoręcznie przykładowe kroje pisma przez opanowanie zapisu alfabetu oraz pisząc wybrane fragmenty tekstów łacińskich czy dowolnych wybranych przez siebie. Dowie się również co to jest liniuszek, minuskuła i majuskuła, galasówka, do czego służył skrybom agat i in.

Możliwość udziału w trwających około godzinę warsztatach z podstaw kaligrafii ma każdy indywidualny gość Opactwa, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Zapraszamy w każdy 1. i 3. weekend miesiąca, wg następujących zasad:

–> w soboty wejścia na warsztaty o godzinie 13:00, 14:00 i 15:00;

–> w niedziele wejścia na warsztaty o godzinie 13:30, 14:30 i 15:30;

–> minimalna liczba uczestników w grupie: 2 osoby;

–> maksymalna liczba uczestników w grupie: 22 osoby;

–> cena: 35 zł brutto / os. (lub w połączeniu z zakupem zwiedzania Opactwa z przewodnikiem: 45 zł brutto / normalny, 40 zł brutto / ulgowy).

_____________________________________________________________________________________________________________

II. Wzornictwo romańskie – sztuka zdobienia toreb (cały rok)

Jakie były elementy dekoracyjne w średniowiecznych kościołach? Jak wyglądała romańska posadzka? Jakiego rodzaju wzory tworzono? Jak łatwo ozdobić własną torbę?

Uczestnicy zwiedzają część muzeum klasztornego poświęconą romańskiej przeszłości klasztoru tynieckiego. Poznają w zarysie charakterystyczne cechy stylu romańskiego. Podczas warsztatów zdobią bawełniane torby z wykorzystaniem tynieckich ornamentów romańskich, posługując się przygotowanymi samodzielnie pieczątkami. Torby i pieczątki uczestnicy oczywiście zabierają później ze sobą.

Malowane wzory romańskie bazują na płytkach posadzkowych i kapitelach kolumn pochodzących z najstarszych zabudowań klasztornych w Tyńcu.

Wykorzystywane torby wykonane są z bawełny pochodzącej w 100% z recyklingu.

 

Czas trwania warsztatów: 1,5 h.

Minimalny wiek uczestników: 11 lat.

Minimalna ilość osób: 10 osób.

Maksymalna wielkość grupy: 20 osób.

Koszt udziału wraz z materiałami: 40 zł / os.

Dostępność warsztatów: poniedziałki i wtorki, do wyboru o godzinie 10:00 lub 11:00.

_______________________________________________________________________________________________________________

III. Warsztaty introligatorskie w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu (cały rok)

Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstawały średniowieczne księgi? A może chcielibyście spróbować swoich sił w roli introligatora?

CO?
Zapraszamy na zajęcia introligatorskie, podczas których od podstaw stworzysz własny, oryginalny notes. Dowiesz się czym jest składka, jak zszyć blok notesu i w końcu jak wykonać solidną oprawę, stosując techniki introligatorskie wykorzystywane od stuleci. Podczas zajęć używamy papierów ekologicznych i tych z recyklingu. Stworzony od podstaw notes będzie niepowtarzalną pamiątką i inspirującym przedmiotem na Twoje zapiski, notatki lub rysunki. 

KTO?
Warsztaty kierujemy do osób powyżej 10. roku życia.

KIEDY?

Czerwiec 2023: poniedziałki i czwartki, od 10:00 do 17:00.

Lipiec-Sierpień 2023: poniedziałek-piątek, od 10:00 do 17:00.

JAK DŁUGO TRWAJĄ ZAJĘCIA?

Zajęcia trwają około 2 godzin i w ich trakcie uczestnicy wykonują od podstaw notes w oprawie pół-płóciennej. Wszystkie potrzebne materiały zapewnia organizator zajęć.

KOSZT UDZIAŁU:

45 zł / os.

Minimalny rozmiar grupy: 5 os.

Maksymalny rozmiar grupy: 25 os.

 

Serdecznie zapraszamy!

_______________________________________________________________________________________________________________

IV. Spacer fotograficzny w Tyńcu (cały rok)

 

Spacer fotograficzny to czas i przestrzeń, by więcej zauważyć, spostrzec, zobaczyć tak, aby umiejętnie skomponować na fotografii to, co dynamiczne, wielowymiarowe i zaskakujące. Zwracając przede wszystkim uwagę na „decydujący moment” każdej fotografii.

Co będziemy robić:
Podczas spaceru nauczymy się:
zatrzymywać w kadrze emocje, rysować światłem znaczące szczegóły, komponować wieloplanowość, zauważać pewne symbole, niuanse i dwuznaczności, a także efektownie kadrować zwyczajny widok, tak by stał się niezapomnianą historią jednej fotografii. Podczas spaceru będą wyzwania, zadania fotograficzne i ćwiczenia rozwijające wyobraźnię. Wszystko z wykorzystaniem zwykłych urządzeń mobilnych, tzw. smartfonów.

Gdzie odbywają się warsztaty:
Warsztat odbywa się poza terenem Opactwa – jest to wędrowanie po okolicach klasztoru, u jego podnóży, wzdłuż Wisły oraz po okolicznych lasach i wzgórzach, połączone z ćwiczeniami fotograficznymi.

Kiedy odbywają się warsztaty:
Warsztaty rozpoczynają się o godzinie umówionej z tygodniowym wyprzedzeniem, między 9:30 a 17:00 w sezonie letnim, oraz między 9:30 a 14:00 w sezonie zimowym. Od poniedziałku do soboty. Zbiórka na dziedzińcu Opactwa, a później wyjście poza Opactwo.

 

Kto prowadzi zajęcia:
Małgorzata Pióro – pedagog, socjolog, fotograf, wykładowca, arteterapeuta, trener rozwoju, trener doświadczania, trener metody Biegun Marka Kamińskiego, facylitator, podróżnik (http://www.fotopioro.pl/).

UWAGA!
Prowadząca zajęcia, ani Fundacja Chronić Dobro, nie biorą odpowiedzialności za opiekę nad uczestnikami warsztatów. Dlatego wymagamy obecności opiekunów grup w przypadku uczestnictwa osób niepełnoletnich.

Czas trwania: 2 h
Koszt: 38 zł / os.
Minimalny rozmiar grupy: 14 osób
Maksymalny rozmiar grupy: 40 osób

Wymagany wiek uczestników: 13-60 lat

_______________________________________________________________________________________________________________

V. Sztuka patrzenia

 

Warsztaty pełne inspirującej kreatywności i czułej uważności w spojrzeniu na siebie samego, na innych i na codzienne sytuacje i zdarzenia.

Co będziemy robić:
Będziemy się uczyć jak wyPATRZEĆ chwile, jak widzieć rzeczy zwykłe w sposób niezwykły, jak bawić się obrazem i dostrzegać to, co ukryte, dwuznaczne i nietuzinkowe. Będzie o tym, co WIDZIMY patrząc… . Czyli jak w kadrze zrównoważonej kompozycji wyrysować światłocieniem: zachwyt, zdziwienie, smutek, ciekawość przekazując swój sposób widzenia świata. To warsztat o tym, jak znaleźć pasję dzielenia się sobą w obrazie, jak odkryć nową perspektywę patrzenia na świat, jak z humorem utrwalić to, co dzieje się wokół nas. Będziemy pracować na autorskich zestawach fotografii, ćwiczyć wyobraźnię i wykonywać inspirujące ćwiczenia rozwijające kreatywność. Wszystko z wykorzystaniem zwykłych urządzeń mobilnych, tzw. smartfonów.

Gdzie odbywają się warsztaty:
Zajęcia odbywają się w sali warsztatowej muzeum oraz na terenie Opactwa.

Kiedy odbywają się warsztaty:
Warsztaty rozpoczynają się o godzinie umówionej z tygodniowym wyprzedzeniem, między 9:30 a 17:00 w sezonie letnim, oraz od 9:30 do 16:00 w sezonie zimowym. Od poniedziałku do czwartku.

Kto prowadzi zajęcia:
Małgorzata Pióro – pedagog, socjolog, fotograf, wykładowca, arteterapeuta, trener rozwoju, trener doświadczania, trener metody Biegun Marka Kamińskiego, facylitator, podróżnik (http://www.fotopioro.pl/).

UWAGA!
Prowadząca zajęcia, ani Fundacja Chronić Dobro, nie biorą odpowiedzialności za opiekę nad uczestnikami warsztatów. Dlatego wymagamy obecności opiekunów grup w przypadku uczestnictwa osób niepełnoletnich.

Czas trwania: 1 h
Koszt: 30 zł / os.
Minimalny rozmiar grupy: 14 os.
Maksymalny rozmiar grupy: 30 os.
Wymagany wiek uczestników: 13 lat +

_______________________________________________________________________________________________________________

VI. Warsztaty bożonarodzeniowe i zimowe (sezon zimowy):

 

 

Zachęcamy, byś w okresie zimowym wziął/wzięła udział w naszych warsztatach z robienia świec ekologicznych, które są alternatywą dla świec dostępnych w sklepach. Nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji (jak parafina), zapach można skomponować indywidualnie, a powierzchnię świecy udekorować suszonymi kwiatami czy przyprawami.

Dodatkowo, jako pojemniki na świece służyć nam będą: ceramiczne kubki, porcelanowe filiżanki, szklane mleczniki lub metalowe popielnice. To wszystko pozwoli nam na stworzenie niepowtarzalnych świec, ale też nauczy, jak w tani i łatwy sposób można wykonywać rękodzieło.
Pojemniki „z drugiej ręki” już czekają, ale zachęcamy do przyniesienia ze sobą przedmiotu, który chcecie zamienić w świecę.

 

Co będziemy robić:
Własnoręczne świece lub lampiony. Na poszczególnych zajęciach: eko-świece z wosku naturalnego lub malowanie na szkle z odzysku. (Zachęcamy do przyniesienia własnej starej filiżanki, kubka lub cukierniczki.)

Do kogo skierowane są zajęcia:
–> Do wszystkich chętnych osób indywidualnych.

–> Do grup zorganizowanych, maksymalnie 25-osobowych.

Kiedy odbędą się warsztaty:
–> Osoby indywidualne mogą wziąć udział w warsztatach, bez wcześniejszej rejestracji, w wyznaczonych dla aktualnego sezonu zimowego terminach.

–> Grupy zorganizowane dogodny termin ustalają przy wcześniejszej rezerwacji.

Ile to kosztuje:
40 zł / os. / 1 zajęcia
Organizator zapewnia wszelkie materiały techniczne i narzędzia.

Kto prowadzi zajęcia:
Kamila Róża Korta-Czaja (edukatorka w Muzeum Opactwa)