I. Kaligrafia dla każdego w Tyńcu (sezon letni):

 

 

 

Podczas warsztatów uczestnik dowie się, jak ostrzyć gęsie pióro, z czego wyrabiany jest tradycyjny atrament, a także karty średniowiecznych ksiąg, na czym polegał zawód skryby. Ponadto przećwiczy własnoręcznie przykładowe kroje pisma przez opanowanie zapisu alfabetu oraz pisząc wybrane fragmenty tekstów łacińskich czy dowolnych wybranych przez siebie. Dowie się również co to jest liniuszek, minuskuła i majuskuła, galasówka, do czego służył skrybom agat i in.

Możliwość udziału w trwających około godzinę warsztatach z podstaw kaligrafii ma każdy indywidualny gość Opactwa, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Zapraszamy w każdy 1. i 3. weekend miesiąca, wg następujących zasad:

–> w soboty wejścia na warsztaty o godzinie 13:00, 14:00 i 15:00;

–> w niedziele wejścia na warsztaty o godzinie 13:30, 14:30 i 15:30;

–> minimalna liczba uczestników w grupie: 2 osoby;

–> maksymalna liczba uczestników w grupie: 22 osoby;

–> cena: 35 zł brutto / os. (lub w połączeniu z zakupem zwiedzania Opactwa z przewodnikiem: 45 zł brutto / normalny, 40 zł brutto / ulgowy).

_____________________________________________________________________________________________________________

II. Warsztaty bożonarodzeniowe i zimowe (sezon zimowy):

 

 

Zachęcamy, byś w okresie zimowym wziął/wzięła udział w naszych warsztatach z robienia świec ekologicznych, które są alternatywą dla świec dostępnych w sklepach. Nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji (jak parafina), zapach można skomponować indywidualnie, a powierzchnię świecy udekorować suszonymi kwiatami czy przyprawami.

Dodatkowo, jako pojemniki na świece służyć nam będą: ceramiczne kubki, porcelanowe filiżanki, szklane mleczniki lub metalowe popielnice. To wszystko pozwoli nam na stworzenie niepowtarzalnych świec, ale też nauczy, jak w tani i łatwy sposób można wykonywać rękodzieło.
Pojemniki „z drugiej ręki” już czekają, ale zachęcamy do przyniesienia ze sobą przedmiotu, który chcecie zamienić w świecę.

 

Co będziemy robić:
Własnoręczne świece lub lampiony. Na poszczególnych zajęciach: eko-świece z wosku naturalnego lub malowanie na szkle z odzysku. (Zachęcamy do przyniesienia własnej starej filiżanki, kubka lub cukierniczki.)

Do kogo skierowane są zajęcia:
–> Do wszystkich chętnych osób indywidualnych.

–> Do grup zorganizowanych, maksymalnie 25-osobowych.

Kiedy odbędą się warsztaty:
–> Osoby indywidualne mogą wziąć udział w warsztatach, bez wcześniejszej rejestracji, w wyznaczonych dla aktualnego sezonu zimowego terminach.

–> Grupy zorganizowane dogodny termin ustalają przy wcześniejszej rezerwacji.

Ile to kosztuje:
40 zł / os. / 1 zajęcia
Organizator zapewnia wszelkie materiały techniczne i narzędzia.

Kto prowadzi zajęcia:
Kamila Róża Korta-Czaja (edukatorka w Muzeum Opactwa)

_______________________________________________________________________________________________________________

 

III. Wzornictwo romańskie – sztuka zdobienia toreb

Jakie były elementy dekoracyjne w średniowiecznych kościołach? Jak wyglądała romańska posadzka? Jakiego rodzaju wzory tworzono? Jak łatwo ozdobić własną torbę?

Uczestnicy zwiedzają część muzeum klasztornego poświęconą romańskiej przeszłości klasztoru tynieckiego. Poznają w zarysie charakterystyczne cechy stylu romańskiego. Podczas warsztatów zdobią bawełniane torby z wykorzystaniem tynieckich ornamentów romańskich, posługując się przygotowanymi samodzielnie pieczątkami. Torby i pieczątki uczestnicy oczywiście zabierają później ze sobą.

Malowane wzory romańskie bazują na płytkach posadzkowych i kapitelach kolumn pochodzących z najstarszych zabudowań klasztornych w Tyńcu.

Wykorzystywane torby wykonane są z bawełny pochodzącej w 100% z recyklingu.

 

Czas trwania warsztatów: 1,5 h.

Minimalny wiek uczestników: 11 lat.

Minimalna ilość osób: 10 osób.

Maksymalna wielkość grupy: 20 osób.

Koszt udziału wraz z materiałami: 40 zł / os.

Dostępność warsztatów: poniedziałki i wtorki, do wyboru o godzinie 10:00 lub 11:00.