Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

Jolanta Denejko

– reżyser teatralny, absolwentka krakowskiej PWST. Studiowała wcześniej polonistykę na UW (specjalizacja – animacja kultury). Współtworzyła Studium Teatralne – niezależną grupę teatralną działającą do dziś na warszawskiej Pradze. Przygotowywała wiele czytań performatywnych, m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, w teatrze Bagatela w Krakowie. Reżyserowała spektakle i przedstawienia. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów teatralnych przeznaczonych dla osób w różnym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych. Od trzech lat prowadzi młodzieżowe grupy teatralne w Wadowickim Domu Kultury. Przygotowała z nimi łącznie pięć spektakli, m.in.: Komedię omyłekOpowieści z NarniiŚnieg. Od tego roku prowadzi zajęcia teatralne dla dorosłych w ramach działalności stowarzyszenia Pomysły na sztuki w Warszawie.

——————————————————————————————————————————————

katarzyna_bruzda

dr Katarzyna Bruzda

– doktor sztuk pięknych i magister teologii. Zajmuje się grafiką projektową, maluje. Pracuje jako specjalista ds. identyfikacji graficznej w Benedyktyńskim Instytucie Kultury. Prowadzi warsztaty z kompozycji obrazu podczas warsztatów fotograficznych oraz warsztaty rozwojowo-artystyczne w Tyńcu, współpracuje z Pracownią Rozwoju „Pełnia”. Ukończyła I. etap Szkoły Counsellingu Gestalt w Krakowie – Kurs Umiejętności Interpersonalnych i Podstaw Pomagania oraz Akademię Terapii Ekspresyjnych. Stworzyła Akademię Kreatywnego Malarstwa.

—————————————————————————————————————————————

Magdalena Rybak

– ukończyła Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa UW. Na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Sens” i „Papermint”. Wydała dwie książki: Rozbiórka – wiersze, rozmowy i portrety 26 poetów oraz Olśnienia – chwile, które odmieniają. Rozmawia, pisze, prowadzi kursy pisania i parzy herbatę.

 

——————————————————————————————————————————————

Terminy:

  • 1-4.08.2013 (pisarskie, Magdalena Rybak)
  • 19-22.09.2013 (malarskie, dr Katarzyna Bruzda)
  • 12-15.12.2013 (teatralne, Jolanta Denejko) – ODWOŁANE
  • 30.01 – 2.02. 2014 (pisarskie, Magdalena Rybak)
  • 27-30.03.2014 (malarskie, dr Katarzyna Bruzda)
  • 1-4.05.2014 (teatralne, Jolanta Denejko)

Rozpoczęcie: 17:00 Zakończenie: 14:00

 

Zarys tematu:

Warsztaty są próbą przekazania treści teologicznych i duchowych językiem sztuki: obrazu, słowa i gestu. Daje to możliwość innego spojrzenia zarówno na sprawy wiary, jak i na siebie. Ważnym aspektem zajęć jest interakcja – jako wymiana wrażeń i doświadczeń, ale też w ramach własnych działań artystycznych (na poziomie dostępnym dla każdego). Wszystko ostatecznie prowadzi do doświadczenia medytacji i modlitwy.

I. WARSZTATY TEATRALNE: „Słowo działające” (Jolanta Denejko)

 Celem warsztatu jest wykorzystanie środków teatralnych, by świadomie pracować nad słowem. Nad wzmożoną uwagą na słowo, na świat i drugiego człowieka – także na siebie.

Żyjemy w świecie słów pośpiesznie wypowiadanych, słów degradujących się, słów degradujących rzeczywistość. Słów ubożejących. Czy zauważamy jeszcze dźwięk słowa, obecny tu i teraz, i przestrzeń, do której znaczenie słowa odsyła? Czy mamy czas, by te przestrzenie w nas choć na chwilę przywołać, zatrzymać? W słowach, które wypowiadamy, w słowach, które słyszymy? Odetchnąć na nowo słowem dawno znanym, lecz dawno niesłyszanym. Zachwycić się prostotą słów powszednich. Na nowo zaczerpnąć z nich siły. Słowo to bowiem także siła, moc z niego płynąca. Oddech, strumień powietrza, który działa na nas bezpośrednio, który działa na wypowiadającego i działa na słuchającego.

Sprowadzając do podstawowej kwestii powołanie aktora Juliusz Osterwa niegdyś napisał: wypowiedzieć z wiarą słowo. Może wypowiadając z wiarą słowa proste, nauczymy się z wiarą wypowiadać te najważniejsze? Teatr jest dobrą do tego przestrzenią – bo pozwalając mówić o sprawach najintymniejszych, pozwala też schronić się za cudzym słowem, gdy nie starcza nam odwagi, by mówić wprost. Jest dobrą przestrzenią, bo używając słów prostych, pozwala przywoływać sprawy zupełnie nieproste i bolesne. Jest dobrym miejscem, bo od nas zależy czas, który na jedno słowo poświęcimy. Nigdzie nie musimy się śpieszyć. Jest dobrym miejscem, by w słowo mówione z wiarą na nowo uwierzyć.

II. WARSZTATY MALARSKIE: „Od malowania do odkrycia siebie” (Katarzyna Bruzda)

Celem warsztatu jest odnalezienie siebie i swojej relacji z Bogiem przez doświadczenie malowania jako środka otwarcia się na to, co dla nas ważne. Będziemy poszukiwać kolorów i kształtów, które pozwolą nam odnaleźć pejzaż naszej relacji z samym sobą i z Bogiem.

Będziemy pracować prostymi narzędziami, na różnych formatach. Nie są konieczne umiejętności plastyczne. Warsztat jest skierowany także do osób, które sądzą, że nie mają uzdolnień plastycznych, ale mają ochotę na eksperyment i zmianę spojrzenia na samego siebie.

III. WARSZTATY PISARSKIE: „Od pisania do medytacji” (Magdalena Rybak)

Pisanie to droga w głąb. Zapisując, więcej się widzi, odczuwa, doświadcza. Żyje się wolniej, bardziej świadomie, lepiej. To prosta droga do medytacji, do tego, żeby odczytać siebie. Każdy jest rękopisem, każdy ma za zadanie odczytać siebie. A pisanie to właśnie odczytywanie – siebie i życia.

 

 

Adresaci:

Osoby zainteresowane własnym rozwojem, nowymi doświadczeniami, chcące pogłębić kontakt ze sobą, z drugim człowiekiem i z Bogiem przez otwarcie się na twórcze działania.

 

Koszt udziału:

220 zł + opłata za pobyt (warsztaty malarskie i pisarskie)

250 zł + opłata za pobyt (warsztaty teatralne)

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

 

Zapisz się:

tel. (0-12) 688 5 450, recepcja@jg.benedyktyni.com