Zarys tematu:

4 – 5.11.2017 Chrystus-Tygrys-Baranek

W cyklu warsztatów poświęconych medytacji inspirowanej lekturą tekstów poetyckich proponujemy spotkanie z poezją romantyczną. Omawiać będziemy wiersze polskich i angielskich poetów (Blake’a Pieśniach niewinności i Pieśniach doświadczenia, balladach Mickiewicza i poezji Wordswortha), w których – niczym w modlitwie Psalmisty – otwierają się dwie głębie: groźna przepaść pod stopami i otchłań nieba na wysokości. Ta podwójna wizja bezkresu stanie się punktem wyjścia do rozmowy o grzechu i łasce, o pułapce egoizmu i obietnicy miłości.

24 – 25.03.2018 -Ruach znaczy tchnienie

Drugie warsztaty w roku 2017/2018 pragniemy poświęcić poetyckim obrazom ducha/tchnienia/wiatru. Punktem wyjścia będzie refleksja nad znanym obrazem Boga obecnego w szmerze łagodnego powiewu (1Krl 19,12).  Tradycyjnie sięgniemy po dzieła poetów angielskich dostępne w polskim przekładzie. W szczególności przyglądać się będziemy twórczości angielskiego poety metafizycznego, Andrew Marvella i zafascynowanego jego twórczością modernisty, T.S. Eliota. Tym razem wsłuchiwać się będziemy szczególnie uważnie w brzmienie i puls poezji, pytając o zgodność poetyckiej frazy z rytmem naszego oddechu i naszych modlitw. 

 

Adresaci:

Oferta skierowana jest do wszystkich, którzy pragną pogłębić swoje doświadczenie wiary poprzez kontakt ze sztuką (przede wszystkim, choć nie wyłącznie, z tekstem literackim).

Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

 grzegorzewska (Kopiowanie) prof. dr hab. Małgorzata Grzegorzewska, prof. UW

− anglistka, szekspirolog, wykładowca w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się literaturą i kulturą okresu renesansu, w szczególności dramatem elżbietańskim i poezją metafizyczną. Jest autorką książek: Scena we krwi. Williama Szekspira tragedia zemsty (2006), Kamienny ołtarz. Horyzonty metafizyczne w tragedii antycznej i dramacie Williama Szekspira (2007) i Trop Innego głosu w angielskiej poezji religijnej epok dawnych (2011) oraz artykułów w pismach wydawanych w Polsce i poza jej granicami. Prowadzi kursy poświęcone literaturze renesansowej i teorii literatury, kursy monograficzne oraz seminaria magisterskie.——————————————————————————————————————————————

szymon_maly_grayo. Szymon Hiżycki OSB
– doktor teologii. Studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Miłośnik literatury klasycznej i Ojców Kościoła. Pełnił funkcję opiekuna ministrantów oraz duszpasterza akademickiego. Był pracownikiem Wydawnictwa Tyniec i bibliotekarzem opactwa. W latach 2013-2015 pełnił funkcję mistrza nowicjatu i rektora studiów. Od stycznia 2015 pełni urząd opata.

——————————————————————————————————————————————

Terminy

  • 4 – 5.11.2017 – Chrystus-Tygrys-Baranek
  • 24 – 25.03.2018 – Ruach znaczy tchnienie

 

Rozpoczęcie: godz. 16.00, zakończenie godz. 16.00.

 

Koszt udziału

40,00 zł + opłata za pobyt

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

Istnieje możliwość tańszych noclegów w cenie 40 zł od osoby za noc ze śniadaniem w pokojach wieloosobowych (łazienki na korytarzu)

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

8:00 – 16:00