Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wystawa “Koronkowy świat warsztatów”

Wystawa w opactwie Benedyktynów w Tyńcu “Koronkowy świat warsztatów”

Wystawa grupy krakowskich koronczarek

11.08. – 17.09.2017

w godz. 10.00-18.00

Sala Petrus Wielkiej Ruiny

wstęp wolny

Warsztaty Rękodzieła Artystycznego ,,Czar nici” w obecnej formie działają od stycznia 2000 r. Są one kontynuacją kursu koronki i haftu, prowadzonego w 1999 r. w Centrum Młodzieży im. H. Jordana przy ul. Krowoderskiej 17 w Krakowie. Osobą prowadzącą jest nieprzerwanie Pani Jadwiga Elżbieta Węgorek, Twórczyni Ludowa, specjalizująca się w koronce klockowej.
Ideą i zadaniem Warsztatów Rękodzieła jest poznawanie i praktyczna nauka robienia na drutach, stosowania różnych technik hafciarskich: krzyżykowy, płaski, cieniowany, angielski, mereżki, hardanger, oraz nauka koronek: szydełkowe, klockowe, frywolitkowe, teneryfowe.
Od początku swego istnienia Warsztaty Rękodzieła znalazły uznanie wśród osób, których wspólną pasją jest Rękodzieło Artystyczne, jak również wśród tych, które pragną nauczyć się haftu czy robienia koronek wybraną techniką.
Interesująca forma zajęć, atmosfera wzajemnej sympatii, szacunek i pasja do uprawiania tych sztuk, owocuje licznymi wystawami, pokazami, udziałem w wielu konkursach.
W 2000 r. w zajęciach brało udział 12 osób, do 2016 r. z Warsztatów skorzystało już ponad 200 osób. Zorganizowałyśmy 52 wystawy zbiorowe oraz liczne wystawy indywidualne prac naszych Pań. Wielokrotnie brałyśmy udział w pokazach, imprezach, kiermaszach, festiwalach krajowych oraz zagranicznych.
Za szczególne osiągnięcie należy uznać dołączenie Warsztatów Rękodzieła Artystycznego do „Mostu Przyjaźni” 15 czerwca 2013 roku w Szecseny na Węgrzech. Ideą tego Mostu jest międzynarodowa współpraca koronczarek.
Koronczarki z Warsztatów zaangażowały się w projekt „Powrót do tradycji”. Obejmuje on pracę nad zbieraniem materiałów, rekonstruowaniem i odtwarzaniem prac dawnych nauczycielek koronki klockowej w Krakowie, pań: Zofii Dunajczan oraz Olgi Szerauc. Nasze starania zostały docenione przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 26.10.2016 roku krakowska koronka klockowa została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Koronka klockowa jest jedną z trudniejszych technik koronkarskich, zaliczana do koronek tkanych. Sposób wyrabiania koronki klockowej w Polsce znany jest od XVI wieku. Do jej wytwarzania wykorzystuje się nici lniane, bawełniane, jedwabne. Do tkania koronki potrzebujemy drewniane podłużne klocki, wałek oparty na stojaku, szpilki, szydełko, nożyczki oraz schemat wzoru. Pracę zaczynamy od przypięcia schematu na wałku. Następnie nawijamy nici na pary klocków – od wielkości i rodzaju wzoru zależna jest ich ilość. Technika ta polega na skręcaniu i przeplataniu nitek osnowy i wątku. Najczęściej wykorzystywane sploty to: płócienko, siekanka, warkoczyki, listki, pajączki, kratka.

Autorki prac prezentowanych na wystawie

Seniorki:
Zofia Dunajczan
Olga Szerauc
Zofia Sienicka
Danuta Majewska
Genowefa Nowosad

Uczestniczki Warsztatów Rękodzieła Artystycznego,,Czar nici”
Anna Baran
Krystyna Baster
Izabela Bulek
Jadwiga Chrząstowska
Irena Domagała
Ewa Dubas
Małgorzata Grochola
Beata Jarema
Władysława Kadula
Agnieszka Kozłowska
Maria Krzysztofek
Stanisława Kuczyńska
Beata Ochab-Chrzan
Małgorzata Połubok
Anna Wantuch
Jadwiga Węgorek
Krystyna Zacharias