Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wystawa Tyniec w malarstwie i w rycinie

30 lipca br. przypada 75 rocznica powrotu benedyktynów do Tyńca. Mnisi w trudnej przedwojennej rzeczywistości zastali klasztor w ruinie. Dużym wysiłkiem i przy wsparciu wielu ludzi dobrej woli opactwo stopniowo podnosiło się z ruin, a proces jego odbudowy zakończył się raptem 6 lat temu.

Powrót na wzgórze, które od XI wieku było ważnym ośrodkiem życia benedyktyńskiego nie był sprawą oczywistą. Mnisi zdawali sobie sprawę z tego, że łatwiej, a przede wszystkim ekonomicznej byłoby założyć nową fundację, niż wracać do historycznych, zrujnowanych murów.  Ostatecznie przeważyło jednak bogate dziedzictwo duchowe Tyńca, które nie zanikło wraz z kasatą klasztoru.

O nieprzerwanej obecności opactwa tynieckiego w historii Polski i świadomości Polaków opowiada niewielka wystawa prezentowana w budynku Wielkiej Ruiny od 30 lipca do 31 sierpnia:

Tyniec w malarstwie i w rycinie

Wystawa prezentuje kilkanaście obrazów i grafik, głównie XIX-wiecznych wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Krakowie i z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Zapraszamy codziennie w  godzinach 10.00 – 18.00.

Sala Petrus, Wielka Ruina

Wstęp wolny

Z okazji 75-lecia powrotu benedyktynów do Tyńca serdecznie zapraszamy na koncert scholi benedyktynów tynieckich w kościele opactwa o godz. 17.00

O godz. 18.00 (po koncercie) odbędzie się wernisaż wystawy.