Prowadzący:

——————————————————————————————————————————————

Elzbieta_Pisulewska [800x600]prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska

– pracuje na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi badania dotyczące technologii uprawy roślin zbożowych, strączkowych, oleistych i zielarskich oraz jakości uzyskanych plonów. Badania nad roślinami zielarskimi dotyczą zarówno plantacji produkcyjnych gatunków przyprawowych i leczniczych, jak i sposobu wykorzystania surowców. Jest autorem lub współautorem ponad 200 pozycji wydanych drukiem. Przebywała na stażach naukowych w Anglii, Irlandii i Holandii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Agronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.

——————————————————————————————————————————————3Br. Jakub Biel OSB – przed wstąpieniem do klasztoru ukończył studia licencjackie z polonistyki na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W opactwie tynieckim od 2012 r. Opiekuje się Liturgiczną Służbą Ołtarza działającą przy tutejszej parafii, a w chwilach kiedy zdoła uwolnić się od swoich podopiecznych pracuje również w Wydawnictwie Benedyktynów „Tyniec”.

————————————————————————————————————————————

Terminy

  • 28.07–01.08.2014 (warsztaty tygodniowe na których zaprezentowane zostaną zagadnienia warsztatów weekendowych w skondensowanej formie)
  • 05–07.09.2014 – Ogrody ziołowe
  • 22–24.05.2015 – Zioła w sztuce kulinarnej
  • 26–28.06.2015 – Zielarska apteczka domowa

Rozpoczęcie: godz. 16.45  Zakończenie: godz. 14.00

Zarys tematu

Warsztaty „Zioła w domu i ogrodzie” podzielone są na trzy części. W pierwszej części, „Ogrody ziołowe”, uczestnicy zapoznają się z historią ogrodów zielarskich, tradycyjnymi sposobami uprawy, allelopatią, funkcją ziół w ogrodach warzywnych, preparatami wytwarzanymi z roślin zielarskich w ogrodach organicznych (ekologicznych), oraz metodami suszenia surowca, a także wykorzystaniem ziół w gospodarstwie domowym (mieszanki aromatyczne, gatunki używane do świeżych i suszonych bukietów). Na warsztatach omówione zostaną także zasady projektowania ogródków zielarskich z uwzględnieniem sposobu ich użytkowania (aromatyczne, warzywno-ziołowe, ozdobne).

 

Część druga warsztatów, „Zioła w sztuce kulinarnej”, poświęcona jest gatunkom przyprawowym, wspomagającym trawienie. Omówione zostanie miejsce ziół w piramidzie żywieniowej, składniki funkcjonalne występujące w ziołach, a w szczególności witaminy i antyoksydanty. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się metodami przetwarzania surowców zielarskich (napary, odwary, wyciągi) oraz sporządzaniem i wykorzystaniem mieszanek przyprawowych.

 

Jedną z najważniejszych funkcji we współczesnym świecie jest wykorzystanie roślin zielarskich w walce ze stresem, dlatego część trzecia warsztatów, „Zielarska apteczka domowa”, poświęcona jest wykorzystaniu roślin olejkowych w aromaterapii, gemmoterapii i kosmetykach wytwarzanych w warunkach domowych. Obecnie szacuje się, że około 40 tys. gatunków roślin posiada właściwości lecznicze, około 2 tys. wymienianych jest w farmakopeach 38 krajów, a w handlu znajduje się ponad 900 gatunków, w tym liczne o działaniu uspokajającym. W prowadzonych warsztatach szczególna uwaga poświęcona zostanie gatunkom wpływającym na stan psychiczny człowieka. Poszczególne wykłady poświęcone będą substancjom czynnym występującym w roślinach zielarskich, w szczególności olejkom eterycznym. Omówione zostanie zarówno niepożądane działanie ziół/olejków eterycznych, jak i właściwe zasady ich podawania, które obowiązują we współczesnej aromaterapii.

Adresaci

Warsztaty Ogrody ziołowe adresowane są do osób zainteresowanych historią zielarstwa i ziołolecznictwa, uprawą gatunków roślin zielarskich w mieszkaniach, na działkach i w ogrodach przydomowych, a także wykorzystaniem allelopatii w uprawie współrzędnej z warzywami i roślinami ozdobnymi.

 

Druga część warsztatów „Zioła w sztuce kulinarnej” przeznaczona jest dla osób, które interesują się wykorzystaniem roślin zielarskich w sztuce kulinarnej. Celem stosowania roślin zielarskich w kuchni jest nie tylko uatrakcyjnienie smaku i aromatu potraw, ale także wzbogacenie racji pokarmowych w witaminy i antyoksydanty oraz inne substancje biologicznie czynne wspomagające trawienie. Zachęcamy do udziału osoby, które chcą nauczyć się, jak stosować świeże zioła w warunkach domowych i jak sporządzać przyprawy ziołowe.

 

Część trzecia warsztatów „Zielarska apteczka domowa” poświęcona jest wykorzystaniu roślin olejkowych w aromaterapii, gemmoterapii i kosmetykach wytwarzanych w warunkach domowych. Omówione zostanie zarówno pożądane, jak i niepożądane działanie ziół. Zajęcia przeznaczone są dla osób, które już stosują lub zamierzają stosować olejki eteryczne w aromaterapii i chcą poznać właściwe zasady ich podawania, które aktualnie obowiązują.

 

Koszt udziału

350 zł + opłata za pobyt (warsztaty weekendowe)

500 zł + opłata za pobyt (warsztaty tygodniowe)

 

STRONA DOMU GOŚCI – zobacz ceny i rodzaje pokojów

 

Zapisz się:

tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com

Rezerwacji prosimy dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach:

9:00 – 17:00